25. prosince 2019 06:00

V Británii našli doklad o dopise pro Ježíška z roku 1895

Ježíšek je prostě značka a tradice.

Ježíšek nebo Santa?

Tradice psaní dopisů se seznamem přání pro Ježíška či Santu Klause je velmi dlouhá a podle britských odborníků sahá nejméně do 19. století. Při bádání v archivech se totiž podařilo najít zprávu o jednom takovém dopise, který odeslala britská dívenka v roce 1895, napsal dnes server The Telegraph. Přála si tehdy krabičku s barvami a pod stromečkem je pak skutečně našla.

Badatel Ashley March, který právě připravuje studii o historii dopisů s vánočními přáními, našel doklad o psaní z roku 1895 v regionálních novinách Grantham Journal z roku 1896. Novinář tehdy zaznamenal rok starý příběh o dívence, která do poštovní schránky hodila dopis adresovaný Ježíškovi a v žertu nadhodil, že "poštovní úředníci dokážou komunikovat i s tak mytickými postavami jako je Ježíšek".

"Ježíšku, prosím, pošli mi k Vánocům krabičku s barvami," stálo tehdy v dopise, který holčička poslala na Severní pól. Pošta prý tenkrát splnila svou úlohu, našla adresáta a důvěřivá pisatelka pak skutečně dostala svoje barvičky, uvádí se v článku, který March objevil v archivech Britské knihovny.

"Ashleyho objev je opravdu fascinující, protože jde o velice zajímavý pohled do poštovní historie. U nás v poštovním muzeu nevíme o žádném starším dokladu toho, že by britské děti psaly Santu Klausovi," uvedl ředitel muzejních sbírek zmiňované instituce Chris Taft.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom