27. ledna 2025 10:55
Adam Vala

6 případů, kdy Američané ztratili jadernou zbraň: U některých se ví, kde jsou pohřbené

Ztrácet věci je běžné – klíče, telefony, ponožky, však to znáte. Ale co takhle jaderné zbraně? Zní to neuvěřitelně? Jak je vůbec možné ztratit něco tak velkého, nebezpečného a chráněného? Věřte nebo ne, během studené války se americká armáda zapletla do nejméně šesti případů, kdy skutečně „ztratila“ atomové bomby nebo materiál, který by mohl jako jaderná bomba vybuchnout.

Ve vojenské terminologii se těmto nehodám říká Broken Arrow, neboli zlomený šíp – jedná se o situace, kdy dojde k nehodě s jadernou zbraní, ať už jde o nechtěné odpálení, explozi, krádež nebo dokonce ztrátu. Historie Spojených států zná nejméně 32 takových incidentů, z nichž některé jsou dodnes záhadou a vrhají na největší armádu světa úplně jiné světlo než například hollywoodské filmy. Tady je slibovaných šest případů, kdy někdo někam zašantročil atomovou bombu.

1) 13. února 1950: Exploze nad Pacifikem

V únoru 1950 během simulovaného jaderného útoku na Sovětský svaz měl americký bombardér B-36 nesoucí cvičnou jadernou bombu technické problémy. Kvůli zamrzlým přistávacím plochám a poruše na motorech bylo rozhodnuto onu cvičnou jadernou bombu Mark 4 shodit do Tichého oceánu. Posádka tak učinila a zahlásila velitelství záblesk, výbuch i tlakovou vlnu. Armáda ale následně tvrdila, že bomba obsahovala pouze uran a TNT, nikoli plutoniové jádro potřebné pro jadernou explozi. Podle BBC pak neměly být zbytky bomby a především uran nikdy vyzvednuty z moře.

2) 10. března 1956: Zmizení letounu nad Středozemním mořem

V březnu roku 1956 odstartoval letoun Boeing B-47 Stratojet z Floridy na non-stop cestu do Maroka se dvěma jadernými kapslemi na palubě. Po prvním tankování za letu však letadlo beze stopy zmizelo nad Středozemním mořem a nikdy nebylo objeveno. O jaderných kapslích nemluvě.

3) 5. února 1958: Bomba v řece Savannah

Při simulaci bojové mise nad státem Georgie došlo k nehodě mezi bombardérem B-47 a letounem F-86. Poškozený bombardér byl nucen odhodit jadernou bombu Mark 15 o hmotnosti 3 400 kilogramů do ústí řeky Savannah, aby mohl bezpečně přistát. To se letounu podařilo, ovšem bomba, naštěstí nevybuchlá, byla nevratně ztracená. Odhaduje se, že se stále nachází pod sedimenty zmíněné řeky a stává se čím dál tím nestabilnější.

4) 24. ledna 1961: Nehoda nad Severní Karolínou

Při misi nad městem Goldsboro v Severní Karolíně se bombardéru B-52 odlomilo křídlo, což vedlo k pádu dvou jaderných bomb na zem. Jedna z nich bezpečně přistála díky nouzovému padáku, druhá se ale doslova rozbila o zem, nevybuchla a zůstala ztracená. Na místě nehody, kde je bomba nepochybně dodnes pohřbená, byl v roce 2012 umístěn pomník.

5) 5. prosince 1965: Zmizení letounu u Japonska

Letoun A-4E Skyhawk, který nesl jadernou zbraň, spadl z paluby letadlové lodi USS Ticonderoga do Filipínského moře poblíž Japonska. Stroj, pilot i jaderná bomba zůstávají nezvěstní. V roce 1989 Spojené státy přiznaly, že bomba leží na mořském dně asi 128 kilometrů od japonského ostrova. Incident vyvolal značný odpor japonské vlády a ekologických organizací.

6) jaro 1968: Ztracená jaderná ponorka

Na jaře 1968 došlo k utajované nehodě, o níž Pentagon dosud téměř neinformoval. Podle některých spekulací by mohlo jít o jadernou ponorku USS Scorpion, která v květnu 1968 zmizela spolu s 99 členy posádky během tajné mise v Atlantiku. Spojitost se ztrátou jaderné zbraně však nebyla nikdy oficiálně potvrzena, byť se dalo předpokládat, že na palubě minimálně jedna hlavice byla.

Čtěte také: Muž přežil jadernou explozi v Hirošimě i Nagasaki. Od epicenter byl jen 3 kilometry

Dědictví jaderných incidentů

Případy ztrát jaderných zbraní zůstávají neustálou připomínkou nebezpečí spojeného s manipulací s atomovým arzenálem. Ztracené bomby a jaderný materiál představují nejen potenciální ekologické riziko, ale jsou rovněž důkazem, že i supervelmoci mohou udělat fatální chyby.

Zdroj: BBC, Flight Safety, NY Times, UPI

Video, které jste mohli minout: Tajemství gigantického bombardéru odhaleno. Létající pevnosti pomáhaly počítače

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom