6. prosince 2021 15:45

Zemřel poslední žijící člen Bratrstva neohrožených. Válečný hrdina vypil Hitlerovi koňak

Plukovník Edward D. Shames byl posledním žijícím příslušníkem Roty E 506. pěšího výsadkového pluku slavné 101. výsadkové divize. Jeho rotě, která šla do bojů v západní Evropě v první linii, nikdo neřekl jinak než Easy Company. Svět ji ale díky seriálové adaptaci bestselleru Stephena E. Ambrose zná jako Bratrstvo neohrožených (Band of Brothers).

Shames byl ve svých necelých 22 letech spolu se svými parťáky nasazen hned první den invaze do Normandie 6. června 1944, kdy seskakoval do nezajištěného prostoru za německé pobřežní opevnění. Klikatá cesta západním bojištěm vedla od nezdařené operace Market Garden v září 1944 přes boje na Rýně (operace Pegasus, říjen 1944) až po bitvu v Ardenách, kdy při obraně Bastogne a Foy zničili spolu s Paulem C. Rogersem bazukou německý tank.

Další nasazení a přesuny západním bojištěm druhé světové války přivedly Edwarda D. Shamese a jeho Easy Company mezi prvními americkými vojáky do koncentračního tábora Dachau osvobozeného 29. dubna 1945.

Jen pro Vůdcovu potřebu

Podle nekrologu zveřejněného na stránkách pohřebního ústavu Hollomon-Brown Funeral Home & Crematory v Norfolku ve Virginii tady ale jeho bojová cesta nekončila. Poslední žijící člen Bratrstva neohrožených se dostal až do Hitlerovy rezidence Orlí hnízdo v jižním Bavorsku, odkud si odnesl i několik lahví koňaku označených „Jen pro Vůdcovu potřebu“. Později si koňakem připil při obřadu bar micva svého nejstaršího syna.

Edward D. Shames byl u svých spolubojovníků proslulý svou tvrdohlavostí a otevřeností. Po válce pracoval u americké Národní bezpečnostní agentury NSA jako expert na Blízký východ, armádu definitivně opustil v roce 1973 v hodnosti plukovníka. Shames zemřel 3. prosince 2021 v rodném Norfolku ve věku 99 let.

ZDROJ: Hollomon-Brown Funeral Home & Crematory

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom