2. února 2019 06:00

VIDEO: Jak se z houfnice M777 Howitzer stane výsadkář

Moderními válkami odzkoušená houfnice US Army M777 Howitzer se nějak musí dostat na bojiště. Proč ne shozem z letadla?

Howitzer se osvědčila

Jak ukázala válka v Afghánistánu, tak houfnice M777 Howitzer se plně osvědčila. V amerických ozbrojených silách slouží od roku 2005, nicméně zájem o ni projevily i jiné „spřátelené“ armády a státy jako Austrálie, Kanada, Indie či Saúdská Arábie.

M777 začal svou dráhu jako Ultralight-weight Field Howitze (UFH), vyvinutý divizí společnosti Vickers Shipbuilding and Engineering v Barrow-in-Furness ve Velké Británii. Když se britská firma dostala do potíží, koupila ji BAE Systems. Aktuálně M777 používá asi 70 % amerických dílů včetně hlavně vyrobené u Watervliet Arsenal. To, co je na ní ve srovnání s houfnicí M198 unikátní, je brutální snížení hmotnosti, která činí 4200 kg, což je o 41 % méně než u houfnice M198, kterou nahrazuje. Za to může poděkovat změně materiálů a technologií – těžkou ocel v mnoha případech nahrazuje mnohem lehčí titan.

Elevace houfnice se pohybuje v rozmezí 0–71,7 stupně a maximální dostřel je při použití granátů M982 Excalibur až 40 km. Úsťová rychlost padesátikilogramového granátu byla 827 m/s. Ono slovo ultralight-weight, tedy ultralehká, se vztahuje právě k tomu, že se mnohem snáze přepravuje. Podle některých komentářů patří tato houfnice mezi nejobávanější zbraně sil NATO.

Na jaře v roce 2010 došlo v afghánské provincii Kunar ke složité situaci, v níž se pod palbu dostali vojáci z předsunuté základny. Ohrožovali je povstalci ukrytí v nedalekých kopcích. M777 a přesná střelba problém vyřešila. V nouzi se dá obsluha zvládnout i v šesti lidech. Houfnice mají všechny armády světa. A není to náhoda. Z americké houfnice byla dokonce roku 1953 v Nevadě zkušebně odpálena jaderná střela o síle 15 kilotun a šlo o historicky první jadernou střelu odpálenou z děla. Houfnice M65 nebyla nikdy použita a nakonec byla v šedesátých létech vyřazena z výzbroje. Není divu, přece jen byla poněkud velikostně naddimenzovaná – samotná hlaveň měřila 12 metrů.

Houfnice jako výsadkář

Právě „vylehčená“ verze dává houfnici nové možnosti. Jednou z nich je například shoz na bojiště na padácích. Zároveň je s ní mnohem jednodušší práce, stačí zhruba dvě minuty k tomu, aby byla připravená k palbě. A do dopravního letounu C-130 se vejdou dvě M777 místo jedné M198. Podívejte se na video zachycující celý proces shozu. Od naložení a shozu děla přes shoz dělostřelců, kteří se stanou parašutisty.

Celé video shozu můžete vidět tady

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom