29. listopadu 2023 15:21

Torpédo roztrhlo obří válečnou loď na dva kusy. Američané to natočili

Vysloužilá fregata sehrála roli terče při námořním cvičení. Koordinovaný útok raket a torpéd bere dech.

Chtěli jste někdy vidět na vlastní oči moderní destrukci americké fregaty? Takový pohled se naskytl v roce 2021, kdy americké námořnictvo zasypalo USS Ingraham různými verzemi raket Harpoon odpalovanými z letadel P-8 Poseidon, z dronů a z atomových ponorek. Smrtící úder ale vysloužilé fregatě zasadilo torpédo Mark 48 odpálené útočnou ponorkou USS Chicago – výbuch jeho 325kg hlavice loď nejprve nadzvedl nad hladinu a vzápětí trup rozlomil na dva kusy.

USS Ingraham byla jako poslední fregata třídy Oliver Hazard Perry spuštěna na vodu v červnu 1988 a svou poslední službu prokázala americkému námořnictvu v srpnu 2021 během cvičení LSE 21 (Large Scale Exercise 2021). Kromě 25 000 námořníků a více než 25 válečných plavidel několika amerických flotil se ho účastnilo i námořnictvo Velké Británie a Japonska, což mělo zejména v oblasti Pacifiku jednoznačný cíl demonstrovat schopnost rychlého zásahu proti rostoucí námořní moci Číny a Ruska.

Jak funguje trhač lodních kýlů

Hodina H pro 138 metrů dlouhou fregatu USS Ingraham nastala 15. srpna 2021. Ve videu je zřejmé, že se k útoku na vyřazenou loď chystalo několik různých bojových prostředků včetně letadel F/A-18E/F Super Hornet startujících z letadlové lodi USS Carl Vinson, námořních hlídkových letounů P-8 Poseidon a jaderné ponorky USS Chicago.

Hlavní zbraní nasazenou proti USS Ingraham jsou protilodní střely Harpoon a jejich ponorková verze UGM-84D odpalovaná z torpédových rour. Do akce se ale zapojil i pozemní dálkově ovládaný protilodní systém NMESIS tvořený dvěma norskými raketami odpalovanými z nákladního auta.

Jakmile show začne, je jasné, že je USS Ingraham odsouzena k záhubě. Sestřih scén (včetně vzácného pohledu z podmořského periskopu na mizející střelu Harpoon) ukazuje ohromné množství zbraní řítících se na nešťastnou fregatu.

Jedna raketa za druhou narážejí do lodi a způsobují těžká poškození. Úder do zádi ničí letovou palubu vrtulníku a v reálném boji by ochromil plynové turbíny zajišťující pohon lodi. Klíčová rána ale přichází v okamžiku, kdy těsně pod kýlem lodi exploduje bojová hlavice vylepšené verze torpéda Mark 48 (Mk.48 Advanced Capability, ADCAP) vyslaného ponorkou USS Chicago.

Princip fungování tohoto torpéda je jednoduchý. Díky výbuchu hlavice v jediném okamžiku vznikne pod středem lodi ohromné množství expandující vodní páry, která nadzvedne loď nad hladinu. Pára ale vzápětí zmizí a než se do vzniklé kapsy znovu nahrne voda, loď opírající se přídí a zádí o hladinu se uprostřed zlomí.

Zdroj: Popular Mechanics / Forces News / Naval Today

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom