6. ledna 2022 10:49

Tank Panzer IV chránil speciální nátěr. Proč si ho spojenci pletli s Tigerem?

Tank Panzer IV neměl nejvýkonnější kanon ani nejsilnější pancéřování, přesto aspiruje na titul nejlepšího německého tanku druhé světové války.

Příznivé náklady na výrobu, efektivita, univerzální použití na bojišti i fakt, že bylo do konce války vyrobeno kolem 9 000 kusů různých specifikací, udělaly z tanku Panzer IV, známého také jako PzKpfw IV (Panzerkampfwagen IV, SdKfz 161), tažného koně německých obrněných sil. Jeho nasazení na západním bojišti mapuje dokument Druhá světová válka: Bitvy o Evropu 6. ledna ve 21:05 na Prima ZOOM.

První prototypy nového modelu tanku později označeného „římskou čtyřkou“ vznikly už na přelomu let 1935 a 1936, své nejlepší výkony ale Panzer IV začal podávat až v roce 1942. Tehdy se německé velení zaskočené existencí silně pancéřovaných sovětských tanků T-34 a KV-1 rozhodlo vyzbrojit Panzer IV dlouhou verzí 75mm kanonu (přesněji šlo o 7,5cm KwK 40 L/43 u verzí F2 a G, a dále 7,5cm KwK 40 L/48 u verzí H a J).

Maskovaný Tiger

Na konci roku 1943 pak britští zpravodajci poprvé zaznamenali, že Němci na Panzer IV montují 6 mm silné boční ocelové pláty sloužící jako ochrana proti podkaliberním střelám. To spolu s dlouhým kanonem a dodatečnou plátovou ochranou věže způsobovalo, že PzKpfw IV se snadno zaměnil s těžkým Tigerem (PzKpfw VI, Tiger I ausf.H či SdKfz 181), přestože ten měl podstatně silnější pancéřování i výkonnější kanon 8,8 cm KwK 36.

Tanky Panzer IV byly jedním z modelů tanků, které se Němci snažili chránit před magnetickými minami speciální hmotou zvanou Zimmerit. Ta se podobala jemnému betonu a nanášela se stěrkou na pancíř tanku. Šlo o směs síranu barnatého (40 %), polyvinylacetátu (25 %), okrového pigmentu (15 %), sulfidu zinečnatého (10 %) a deseti procent dřevěných pilin. Magnetická mina se díky Zimmeritu nedokázala k pancíři „přisát“ a z tanku odpadla.

Tanky Panzer IV sloužily ještě po válce ve francouzské i československé armádě a k jejich poslednímu bojovému nasazení došlo v roce 1967 během šestidenní války na straně Izraele.

ZDROJ: The Daily Bounce: Panzer IV: The support tank history comes to an end

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom