Velitel Bratrstva neohrožených se první misí zapsal do učebnic. Válčit v Koreji ale odmítl
Richard D. Winters se dostal k velení roty známé jako Easy Company nečekaně rychle po začátku operace Overlord. Ve své vůdčí roli neselhal.
Jakkoliv mohou příběhy z desetidílné minisérie Bratrstvo neohrožených vypadat přehnaně, faktem zůstává, že velitel Easy Company, Richard D. Winters, si svou pozici hrdinského velitele rozhodně zaslouží.
Rodák z Pensylvánie
Richard D. Winters se narodil v pensylvánském New Hollandu 21. ledna 1918. Kdyby nevypukla válka, dost možná by se z něj stal ekonom, neboť tento obor vystudoval. Místo toho byl v rámci operace Overlord coby člen 506. výsadkového pluku 101. výsadkové divize vysazen nad Francií. Tím začala jeho cesta skrz Nizozemí a Belgii až do Německa. Velitelem jednotky se stal v podstatě okamžitě po seskoku, neboť původní velitel, poručík Meehan, nepřežil přelet nad okupovanou Francií. „Začalo to v den D pod palbou kulometů. Když jsem viděl, že ostatní vedle mě byli zasaženi jen proto, že zvedli hlavu ve špatnou dobu, věděl jsem, že mohu být také zabit,“ uvedl později.
Útok, který vešel do učebnic
Winters dostal za úkol zničit nepřátelské hnízdo odporu v místě zvaném Brécourt Manor. Na lokaci ale zjistil, že se jedná o baterii čtyř 105mm houfnic doplněnou nechvalně proslulými těžkými kulomety MG42 zvanými nacistický lamač kostí či Hitlerova pila. Nejprve Lynn D. Compton, Donald Malarkey a William J. Guarnere granáty zničili kulometné hnízdo a následně obsadili pozice jednotlivých houfnic.
Využili při tom lomené zákopy, které sloužily Němcům jako kryté pozice pro přesuny a doplňování zásob. Při vedení dělostřelecké palby byly vynikající ochranou, ale při přímém napadení se ukázaly jako slabina. Všechna děla byla zničena dávkou trhaviny zasunutou do jejich hlavní. Cenným úlovkem zároveň byla zpravodajská mapa se zakreslenými německými pozicemi, což nadchlo zpravodajského důstojníka a velení natolik, že na podporu roty E poslali dva americké tanky. Pouhých 12 mužů tehdy vyřadilo ze hry celou německou dělostřeleckou baterii, jejíž hlavně byly namířeny na vyloďovací pláž Utah.
Útok Winsterse a spol. zachránil mnoho vyloďujících se mužů. Winters byl za akci na Brécourt Manor vyznamenán Křížem za mimořádné služby, což je druhé nejvyšší vyznamenání USA za chrabrost v boji. Akce se dostala jako ukázka správného rozhodování i do výuky na prestižní americké vojenské akademii ve West Pointu.
Remembering Major Richard D. Winters today. 21 Jan 1918 - 2 Jan 2011 🙏 In this case, we salute the rank and especially the man!👊 Rest in Peace, Major. The world would be lucky to know a man like you again. #Currahee, Sir ♠ #bandofbrothers #WW2 #Hero pic.twitter.com/4PotM8mEQO
— Band_of_Brothers_101st (@EasyCompany506t) January 2, 2018
Do Koreje neodjel
Winters se se svými muži účastnil i bojů v Ardenách i největší výsadkové operace Market Garden, jejímž cílem bylo ochránit mosty přes Rýn před zničením. Po nich mohli Spojenci obejít opevněnou Siegfriedovu linii a proniknout do Německa. V pozici majora se dočkal vítězství a v Evropě zůstal až do listopadu 1945.
Po návratu do USA se vrátil do civilu a doufal, že se už nikdy do armády nevrátí. Plány mu ale změnilo vypuknutí korejské války, kdy byl povolán zpět do uniformy a krátce pracoval jako plánovací a výcvikový důstojník personálu ve Fort Dix v New Jersey. Do samotné Koreje ale neodletěl, když využil možnosti, kterou armáda USA nabízela důstojníkům, kteří sloužili ve 2. světové válce, a odešel do civilu. V něm si splnil svůj americký sen a začal podnikat s krmivem pro zvířata, když se snažil zpracovat odpadní produkty z výroby čokolády.
Válečný hrdina zemřel 2. ledna 2011 v Campbelltownu v Pensylvánii 19 dní před svými 93. narozeninami. Přesto jeho příběh žije dál nejen v seriálu Bratrstvo neohrožených, ale i v soše umístěné nedaleko pláže Utah. Památník byl odhalen 68 let poté, co Winters a ostatní členové americké 101. výsadkové divize přistáli, aby se podíleli na osvobození Evropy.
Zdroj: U.S. Army / All That Interesting / Eisenhower Foundation