29. června 2018 12:00

Nejmocnější bitevní loď světa USS Iowa pálila z děl atomové granáty

Podívejte se na působivou sérii fotografií, která ukazuje nejsilnější bitevní loď světa Iowu v palbě.

O tom, jaká bitevní loď v dějinách nejsilnější a nejlepší, se vedou dlouhé debaty. Byla to japonská Jamato? Německý Bismarck? Všechno špatně: jednoznačně nejmocnější bitevní lodí světa byla americká USS Iowa.

Dá se spekulovat o různých věcech: rychlost, pancéřování, manévrovací schopnosti, velikost posádky… Ale o jednom se hádat nelze: Iowa měla ze všech bitevních lodí určitě největší palebnou sílu. Šlo totiž o jedinou loď, jejíž děla mohla střílet jaderné střely.

Loď postavená v době II. světové války byla vybavená devíti 406mm děly, která mohla vypálit všechna současně. Síla takového výstřelu dokázala úplně rozvlnit mořskou hladinu v okolí lodě.

V 50. letech, kdy už bylo jasné, že bitevní lodě nemají moc smysl, se americké námořnictvo rozhodlo, že Iowu změní na nosič jaderných zbraní. Kanóny byly upravené k tomu, aby se z nich dala střílet speciální munice nazvaná W23. Každý z nábojů měl sílu 15–20 kilotun TNT, jedna boční salva by tedy mohla bez problémů srovnat se zemí město velikosti Prahy.

Naštěstí na použití této nesmírné síly v praxi nikdy nedošlo…

Podívejte se na starou (ale stále působivou) sérii fotografií, která ukazuje Iowu v palbě:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom