30. května 2022 06:00

Mosad zpackal vražednou akci. Izraelský premiér musel vůdce radikálů zachránit

Dějiny Mosadu 3 – Atentát

Nepovedená operace Mosadu ze září 1997 dopadla na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Musel se sklonit před tlakem jordánského krále Husajna a amerického prezidenta Billa Clintona a svou oběť osobně zachránit.

Chálid Maš´al byl dlouhé roky trnem v oku izraelských tajných služeb. Jako vůdce exilové frakce militantního hnutí Hamás organizoval z Jordánska a později ze Sýrie sérii sebevražedných atentátů v Izraeli. V roce 1997 se tehdejší izraelský premiér Netanjahu rozhodl jednat a nařídil tajné službě Mosad, aby prominentního nepřítele židovského státu zlikvidovala.

Plánem bylo otrávit Maš´ála přímo na ulici bez povšimnutí a za denního světla. „Jednotka to cvičila na nic netušících lidech na ulici. Dva lidé se přiblíží k terči zezadu, jeden ho postříká a druhý těsně před ním zatřese plechovkou Coly a otevře ji. Ta poté vystříkne,“ popsal vražednou metodu Mishka Ben David, který byl v letech 1989–99 členem oddělení speciálních operací Mosadu. Když se zasažený člověk otočí, vidí plechovku a myslí si, že ho postříkala jen Cola…

Zpackaný plán

Provedení akce se ale podle dokumentu Dějiny Mosadu, který můžete vidět on-line na Prima ZOOM, vymklo kontrole. Chálid Maš´al šel 25. září 1997 po ulici v jordánské metropoli Ammánu se svými dvěma syny a řidičem, když u nich zastavilo auto, z něhož vystoupili dva lidé. Přiblížili se k Maš´alovi, přitiskli mu k hlavě vražedné zařízení, naskočili do auta a ujeli. Maš´al zkolaboval a byl odvezen v kritickém stavu do nemocnice.

Jeho řidič a zároveň osobní strážce ale hned po útoku zastavil taxík a začal útočníky pronásledovat. Když agenti Mosadu chtěli vyměnit auto, došlo ke střetu, do kterého se zapojila i jordánská policie. Dva operativci Mosadu byli prozrazeni, zatčeni a skončili ve vězení.

Přivezte protijed, nebo vypukne povstání

Chálid Maš´al ležel po útoku v kómatu a jed, který mu koloval krevním řečištěm, postupně ochromoval jeho dýchací soustavu. Plicní ventilátor, který mu dodával kyslík, mohl jeho život prodloužit nanejvýš o několik dnů.

Iniciativy se ale chopil stárnoucí jordánský král Husajn, který v té době v zemi vládl už neuvěřitelných 45 let. Vyzval Izraelce, aby Maš´alovi podali protijed, jinak propukne palestinské povstání a on bude muset zajaté agenty Mosadu popravit. Na Husajnovu stranu se přidal i americký prezident Bill Clinton, který teprve tři roky před atentátem s velkým halasem zprostředkoval historicky významnou mírovou dohodu mezi Jordánskem a Izraelem.

Premiér Benjamin Netanjahu se skřípěním zubů souhlasil, a dokonce se vypravil do Ammánu, aby se osobně králi Husajnovi omluvil. Chálid Maš´al dostal protijed a pokus o atentát přežil. Netanjahu tak místo likvidace protivníka stvořil palestinského hrdinu a mučedníka, který se stal na další dlouhé roky noční můrou židovského státu…

ZDROJ: Time

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky atentát Izrael Hamás Mosad

Populární filmy na Prima Zoom