31. března 2022 11:30

Ústa Putinova: Kdo je Maria Zacharovová? Nejviditelnější žena Ruska má lhaní v krvi

Maria Zacharovová je první ženou na pozici ředitelky tiskového odboru ruského ministerstva zahraničí. Diplomatickou krev má v rodině.

Maria Vladimirovna Zacharovová je první ženou ve funkci tiskové mluvčí Ministerstva zahraničí Ruské federace a rychle se stala rozzlobenou tváří Putinova režimu. Byla nazvána královnou trollů a dezinformátorů, pravdou pak je, že její sdělení jsou skutečně daleko za hranou ověřitelných faktů, neboť často jde o sdělení manipulativní, lživá a rozhodně nepronášená diplomatickou mluvou. Zacharovová například tvrdila, že Rusko stále neútočí, přestože přítomnost ruských vojáků na Ukrajině je známa již od roku 2014.

Kde se vzala žena silných slov?

Zacharovová se narodila 24. prosince 1975 v Moskvě. Diplomacii má v rodině, neboť její otec, Vladimir Jurjevič Zacharov, vystudoval Leningradskou státní univerzitu se zaměřením na čínský jazyk a literaturu a pracoval v letech 1980–2014 na ministerstvu zahraničí. Rozpad SSSR zažil jako diplomat v Číně, kde pobýval v letech 1997–2001. Jeho dcera v rodině viděla, že se vyplatí být poplatný tomu, kdo je aktuálně v čele země.

Matka Irina Vladislavovna Zacharovová měla umělecké a pedagogické sklony a našla uplatnění na oddělení estetické výchovy dětí a mládeže v Puškinově muzeu. Samotná Maria Zacharovová vystudovala v roce 1998 Fakultu mezinárodních informací (nyní Fakulta mezinárodní žurnalistiky) na proslulém Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů Ministerstva zahraničních věcí. Škola, která je pod přísným dohledem tajných služeb, slouží mimo jiné k vytipovávání a verbování špiónů.

Zacharovová se díky letům prožitým spolu s otcem v Číně naučila plynně čínsky, avšak z veřejně dostupných zdrojů se nedá zjistit, zda se i ona stala silou v řadách ruských tajných služeb. Rozhodně však absolvovala stáž na ruské ambasádě v Pekingu. Podle aktuální státní linie i ona považuje rozpad Sovětského svazu za geopolitickou katastrofu. Po studiích nastoupila do redakce Diplomatic Bulletin, aby se odtud přesunula na tiskové oddělení ruského ministerstva zahraničí.

Vysoké styky

Zahraniční zkušenosti a kontakty, které jsou tolik potřebné pro dobré novináře i špiony, získala v letech 2005–2008 coby tisková tajemnice Stálé mise Ruské federace při OSN v New Yorku. Po návratu do Ruska měla na starosti pořádání briefingů oficiálního zástupce ruského ministerstva zahraničí, práci na oficiálních účtech ruského ministerstva zahraničí na sociálních sítích a byla k ruce zahraničním návštěvám ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Dne 10. srpna 2015 byla jako první žena povýšena na místo ředitelky informačního a tiskového odboru ruského ministerstva zahraničí. Má diplomatickou imunitu, ale sankce uvalené proti Rusku a konkrétním členům vlády či podnikatelům se vztahují i na ni osobně. Přestože jde o půvabnou ženu, její vyjadřování má k diplomacii daleko. Od současného ruského prezidenta pak získala hned několik ocenění, takže je vidět, že je s její loajalitou a prací spokojený.

Zdroj: TASS

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom