1. srpna 2019 06:00

Francouzská armáda chystá speciální jednotku spisovatelů sci-fi

Francouzská armáda verbuje spisovatele sci-fi. Mají ji připravit na nepředpověditelné scénáře, na které její analytici nestačí. Ale podrobnosti Francie úzkostlivě tají.

O novém záměru francouzské armády informuje Defence Innovation Agency. Podle ní budou moci vizionáři Francii ukázat možné události s potenciálem narušit další vývoj země, na něž by klasičtí vojenští stratégové nepřišli. Práce nového týmu bude vysoce tajná a podle zprávy by měla být velmi důležitá v boji proti „škodlivým elementům“. Jeho zřízení je součástí snah francouzské armády o modernizaci její obrany.

Tajné, vše tajné

O složení tohoto týmu se ví jen málo. Měl by mít jen čtyři nebo pět členů, všichni by se měli rekrutovat z vizionářských spisovatelů vědecko-fantastického žánru. Měli by při analýzách problémů postupovat velmi netradičními způsoby: například by si měli formou her přehrávat různé nepravděpodobné scénáře a uvažovat o tom, zda nějak nemohou ohrozit bezpečnost země a jejích občanů. Mají odhalovat rizika, která se týkají jak teroristických organizací, tak i pokusů cizích vlád, které by mohly používat proti Francii pokročilé technologie neočekávaným způsobem.

Moderní armáda

Francie se snaží inovovat své přístupy k obraně a vojsku již delší dobu, je si vědoma toho, že jejich armáda nemá nejlepší pověst. Například na slavnostní přehlídce k dobytí Bastily předvedla nejen tradiční obrněnce, ale i "létajícího muže" na futuristickém vznášedlu, neobvykle vyhlížející zbraně ke zneškodňování dronů, například mikrovlnnou rušičku. Experimentuje také s nasazením dálkově ovládaných robotických vozítek, které by od příštího roku měly podpořit francouzské vojáky v Mali. Prezident Emmanuel Macron v předvečer přehlídky navíc ohlásil vytvoření velitelství vesmírných sil. Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom