28. prosince 2023 06:00

Rusko už odepsalo pětinu Černomořské flotily. Záběry poslední exploze berou dech

Ukrajinské síly poškodily ruskou výsadkovou loď Novočerkassk

Ruská Černomořská flotila ztrácí jednu velkou loď za druhou. Pohromy se na ruské námořníky začaly valit hned po invazi na Ukrajinu, podle britských zdrojů se pak v posledních několika měsících síla flotily zmenšila o pětinu.

Optimistické prohlášení britského ministra obrany Granta Shappse má vyvést z omylu všechny, kdo se domnívají, že se válka na Ukrajině ocitla v patové situaci. „Nevšimli si, že za poslední 4 měsíce bylo zničeno 20 % ruské Černomořské flotily,“ napsal Shapps na síti X. Podle něj to zpochybňuje ruskou dominanci v Černém moři.

Přečtěte si také: Potopení křižníku Moskva konečně vysvětleno. Ukrajinci obelstili fyzikální zákony

Ministr tak reagoval na poslední úspěch Ukrajinců, kterým bylo zničení velké výsadkové lodě třídy Ropucha a pravděpodobné zničení staršího cvičného plavidla v krymském přístavu Feodosija. Ten přitom leží vzdušnou čarou více než 260 kilometrů od Chersonu a Dněpru, na jehož levém břehu se zatím jen opatrně usazuje ukrajinská armáda.

Co nahlásit Putinovi?

Úder raket odpálených ukrajinskými bojovými letadly tentokrát potvrdily i ruské zdroje. „Při odrážení útoku ukrajinských ozbrojených sil v noci na základnu ve Feodosiji byla poškozena velká výsadková loď Novočerkassk,“ uvedlo podle ČTK ruské ministerstvo obrany. O závažnosti situace svědčí i fakt, že ruský ministr Sergej Šojgu o útoku podrobně informoval ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko s odvoláním na ruská média uvedl, že podle předběžných informací měla mít výsadková loď Novočerkassk na palubě 4400 dělostřeleckých granátů a 280 raket do raketometů Grad. Podle něj není jisté, zda byly součástí nákladu drony Šahíd íránské výroby, jak se původně uvádělo.

Noční útok na Novočerkassk kotvící u mola způsobil na palubě lodi zdaleka viditelný mimořádně silný výbuch, který poškodil několik budov a po celém městě rozmetal až metr velké kovové úlomky. V době úderu se mělo na palubě nacházet 77 členů posádky, podle některých zdrojů velká část z nich přišla o život. Ruská strana přiznala jednoho mrtvého a několik zraněných. Snímky ze sociálních sítí následně ukázaly ohořelé trosky plavidla trčící z vody.

Kromě výsadkové lodi Novočerkassk šla v přístavu nejspíš ke dnu i stará výcviková loď UTS-150. Ta byla jednou z posledních minolovek třídy T-43, jichž se v letech 1948-57 v Sovětském svazu vyrobilo přes 200, desítky dalších lodí této třídy pak postavily loděnice v Číně a Polsku. Kromě kladení nebo likvidace námořních min tyto 60 metrů dlouhé lodě s relativně malým ponorem plnily nejrůznější úkoly jako základny potápěčů, zásobovací lodě nebo hlídkové lodě sovětské tajné služby KGB.

Mohlo by vás zajímat: Je admirál Černomořské flotily Sokolov skutečně mrtvý? Nové video vyvolává nejasnosti

Rusko už přišlo o dvě desítky lodí

Novočerkassk je tanková výsadková loď Projektu 775 (v kódu NATO třída Ropucha), jehož 28 jednotek bylo v letech 1975–91 postaveno v polském Gdaňsku. Loď dlouhá 113 metrů patří mezi novější lodě této třídy (na vodu byla spuštěna už v roce 1987) a je vyzbrojena čtyřmi 57mm kanóny, dvěma 122mm raketomety Grad-M a také čtyřmi osminásobnými zásobníky protiletadlových řízených střel krátkého dosahu 9K32 Strela-2. Loď je určena k vysazení 250 vojáků a až 25 tanků nebo obrněných vozidel na břeh, k čemuž slouží vyloďovací rampy na přídi i zádi plavidla.

Ukrajincům se už podařilo v srpnu 2023 zasáhnout a poškodit další vyloďovací loď této třídy, Oleněgorskij Gorňak. Poblíž ruského Novorossijsku na ni zaútočila skupina ukrajinských vodních dronů. V září pak byla v přístavu Sevastopol těžce poškozena loď Minsk, opět třídy Ropucha. Podle projektu Oryx, který se zabývá fotodokumentací ruských i ukrajinských ztrát, ztratilo Rusko od počátku invaze na Ukrajinu 19 lodí, z nichž 12 bylo potopeno nebo zničeno a sedm poškozeno.

Zdroj: Newsweek, ČTK, CNN

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom