Slavný vrtulník Black Hawk poprvé vzlétl bez pilota. Američané ho natočili
První let autonomního vrtulníku Black Hawk (Zdroj: Lockheed Martin)
Proslulý americký vrtulník UH-60 Black Hawk bude nově řízen na dálku. Američané totiž provedli úspěšný let bezpilotního stroje a poskytli i nahrávku jako důkaz.
První let vrtulníku UH-60 Black Hawk se uskutečnil 17. října 1974. Od té doby získal světovou proslulost a objevil se nejen v americké armádě, ale i v Kolumbii, Japonsku či na Slovensku. Nově nastává jeho další život. USA začaly testovat Černé jestřáby s autonomním pilotem, čímž z nich vlastně udělaly obrovské drony.
Úspěšný projekt DARPA
Historicky první bezpilotní let ikonického Černého jestřába se odehrál ve Fort Campbell. Stroj s registračním číslem N600PV 79-23298 sice pochází z roku 1980, ale Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) posunula jeho životní dráhu na nevídanou úroveň, když byl v programu s názvem Alias vybaven zbrusu novou elektronikou umožňující dálkové ovládání.
UH-60M Black Hawk Zdroj: profimedia.cz
Vrtulník tak elektronicky dostával data skrze senzory, které mu simulovaly městské prostředí, byť z bezpečnostních důvodů mezi budovami zatím ve skutečnosti neletěl. „Zatímco Black Hawk byl fyzicky v Kentucky, v rámci mise se choval, jako by uhýbal strukturám na Manhattanu. Stroj se v podstatě vyhýbal budovám v reálném čase“, řekl Igor Cherepinsky, ředitel společnosti Sikorsky Innovations.
Vývoj jasně ukazuje, že v budoucnu bude možné poslat Black Hawky do boje nebo na záchrannou misi bez přítomnosti živých pilotů. Operátoři budou sedět v bezpečí, přičemž je možné program nastavit tak, že stroj může ovládat jeden člověk či dvojice.
Že se jedná o skutečně nebezpečné stroje, dokládá jejich bojové nasazení včetně hluboce utajené akce Neptune Spear, během níž byl zabit Usáma bin Ládin. Celosvětovou proslulost i mezi laiky však stroji zajistil až snímek Černý jestřáb sestřelen. Ten dramaticky zpracovává sestřelení dvou vrtulníků a následné boje o záchranu pilotů v somálském městě Mogadišo.
ZDROJ: Lockheed Martin