19. dubna 2013 06:00

Záhadná tsunami: japonské ryby jsou po ní v Americe

Japonské ryby se po tsunami dostaly až do USA. Vědci jsou tím zaskočení, takovou sílu mít vlna neměla...

Američtí vědci řeší zajímavou záhadu. Snaží se zjistit, jak mohla skupina ryb zvyklých jen na podmínky japonských vod přežít cestu přes celý Tichý oceán a dostat se až na pobřeží západoamerického státu Washington.

Ryby totiž objevili v lodi, která tam minulý měsíc doputovala díky proudům až z Japonska. Na volném moři se rybářské plavidlo ocitlo po devítistupňovém zemětřesení a vlně tsunami, které zemi zasáhly v březnu 2011.

Skupina pěti černobílých tropických ryb, hranozubů pruhovaných (Oplegnathus fasciatus), uvízla v nákladním prostoru lodi. Plavidlo dlouhé šest metrů nalezli převrácené na pláži již v březnu. Teprve tento týden se ale podařilo potvrdit, že pochází ze severu Japonska.

Japonská invaze

Na americké pobřeží moře v minulých měsících vyplavilo hned několik lodí pocházejících z této země, stejně jako kusy mol a množství dalšího odpadu. Nalezené ryby jsou ale prvními obratlovci, kteří náročnou dvouletou cestu dlouhou tisíce kilometrů zvládli. Navíc jsou zvyklé na mnohem teplejší, mělčí japonské vody.

Do USA se podle vědců podobným způsobem dosud dostalo asi 30 až 50 druhů nejrůznějších mořských organismů, většinou šlo ale jen o řasy, kraby či nějaké měkkýše.

Obří tsunami v Japonsku nejen zabíjela. Také úplně změnila moře

Tsunami, nebo cunami? Podle Pravidel českého pravopisu je možné užívat formu tsunami, která odpovídá anglickému zápisu, i formu cunami. I jiné příručky, jako např. Nový akademický slovník cizích slov, uvádějí obě podoby - tsunami i cunami. "Je to opravdu pozoruhodné," okomentoval nález ryb Curt Hart, mluvčí washingtonského ministerstva ekologie. "Všichni jsou ohromeni tím, že ryby v lodi přežily dva roky," dodal. Záhadou je pro biology mimo jiné fakt, čím se ryby mohly během cesty živit.

Plánují to proto v následujících dnech zkoumat. K dispozici ale mají jen jedinou živou "japonskou" rybu, která se nyní nachází v akváriu ve městě Seaside v Oregonu. Čtyři zbývající totiž již uhynuly.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom