19. června 2017 06:00

Putin přiznává pět pokusů o atentát na svou osobu, radil se o tom i s Castrem Dívejte se dnes na Prima ZOOM

„Komu je souzeno viset, ten se neutopí,“ říká o sobě ruský prezident Vladimir Putin v dokumentu Olivera Stonea Svět podle Putina, jehož první část můžete vidět dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Nejméně pětkrát se stal Vladimir Putin cílem pokusu o atentát. Ruský prezident to přiznal v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem. Dokonce se o tom radil s dlouholetým kubánským vůdcem Fidelem Castrem, kterého se pokusili zabít více než padesátkrát. Na Stoneovu poznámku, že jistě důvěřuje své ochrance, kterou je při atentátu vždy důležité infiltrovat, Putin odpovídá, že ano. A vzápětí dodává, že „komu je souzeno viset, ten se neutopí.“

První část série rozhovorů Vladimira Putina s Oliverem Stonem nazvané Svět podle Putina vysílá dnes ve 20.00 exkluzivně v české premiéře Prima ZOOM.

Putin v rozhovoru s oscarovým režisérem popsal, jak kdysi na Kubě dostal od Fidela Castra jednoduché doporučení. „Víš, proč jsem pořád naživu?“ ptal se prý tehdy kubánský vůdce Putina. „Protože jsem se o vlastní bezpečnost vždy staral sám.“ Podle Putina jeho bezpečnostní důstojníci dělají svou práci „a dělají ji stále velmi úspěšně“.

O podrobnostech pokusů o atentát na ruského prezidenta se Stone s Putinem nebavili. Jisté je, že v roce 2008 byl na Rudém náměstí v Moskvě zatčen ozbrojený muž, který se přiznal, že chtěl zabít Putina. V roce 2012 pak chtěla na ruského prezidenta nastražit bombu skupina Čečenců.

Mezi pokusy o zabití Putina počítají někteří i čelní srážku prezidentova BMW s protijedoucím mercedesem na dvanáctiproudém Kutuzovském bulváru Moskvě v září 2016, při které zemřel Putinův oblíbený řidič. On sám ale v autě nebyl.

Svět podle Putina… a Olivera Stonea

Carský trůnní sál starobylého Kremlu, Stalinova pracovna, prezidentský speciál, posezení na zahradě – a na stole vždy nezbytná káva a občas i coca-cola. Asketicky působící ruský prezident a proti němu rozšafný Oliver Stone. Nečekejte duel, výslech a už vůbec ne kulometnou palbu. Přestože v rozhovorech padnou i ostré dotazy, Stone v mnohém Putinovi přitakává. „Jste vynikající generální ředitel – řídíte Rusko jako svou firmu.“

Dojde ale i na osobní témata. „Nejsem žena, nemám špatné dny,“ odpovídá například po chvíli přemýšlení Vladimir Putin na otázku Olivera Stonea, jestli má vůbec někdy špatný den. Naznačuje tím svůj postoj k dalším, podstatně komplikovanějším tématům, o nichž se v sérii rozhovorů americký režisér a ruský prezident bavili. V první části Stoneova dokumentu Putin mluví o své minulosti v KGB, pragmaticky obviňuje Spojené státy z obojakosti a na vojenské přehlídce v Moskvě si s Michailem Gorbačovem nepodá ani ruku.

Právě Gobačov a jeho podíl na rozpadu Sovětského svazu jsou ostatně pro Putina citlivými tématy. V rozhovoru se Stonem podrobně popisuje cestu k moci dlážděnou službou v KGB, působením v čele FSB (ruská Federální služba bezpečnosti) i alkoholismem svého předchůdce Borise Jelcina.

Svět podle Putina uvidíte dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom