12. března 2018 18:56

Zvolili jste ústřední postavu českých dějin. Je to hokejista, pilot, nebo král?

Megasoutěž o největšího hrdinu Česka i o jeho protipól je uzavřena. Překvapí vás výsledky?

Váš výběr je na světě

Díky velkému množství vašich hlasů se z nabídnutých možností vyklubal největší hrdina, největší padouch i nejslavnější fiktivní osobnost našich dávnověkých i těch nejnovějších dějin. Vlastně nevyklubal. Vybrali jste je vy, naši čtenáři, a zajistili tak hlavní postavy příběhu, který bude pokračovat v rozšířeném stostránkovém časopisu Prima ZOOM. Ten na stáncích najdete od 17. 5. 2018

Je zvláštní, jak rozporuplné hodnocení postav našich dějin se naskýtá – záleží jen na úhlu pohledu. Jeden příklad za všechny – bratři Mašínové jsou pro někoho hrdiny, kteří se se zbraní v ruce postavili na aktivní odpor komunistickému režimu a i za cenu obětí se jej rozhodli opustit (dobrovolně by jim tehdejší zřízení zajistilo cestu do vězení a nikoliv do svobodného světa). Pro někoho jiného jsou stejné osoby obyčejnými úkladnými vrahy, kteří zabíjeli nevinné civilisty jen proto, že byli ve špatný čas na špatném místě. Právě pro tuto polarizaci se Mašínové do naší nabídky nedostali.

Největší klaďasové, záporáci i mýtus

Váš výběr ukázal, jak složité může být ukázat na jediného ideálního jedince. Někdo považuje za TOP Čecha státníka, jiný sportovce. Jelikož jsme nemohli zařadit všechny, můžete se těšit na ty, které jste označili nejčastěji. I pro nás byl váš výběr nejen zajímavý, ale i velmi obohacující. Ukazuje totiž, jak přemýšli vzdělaný čtenář a divák Prima ZOOM.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom