15. ledna 2013 07:10

Šimpanzi jsou stejní sobci jako lidé

Šimpanzi umějí spolupracovat, ale jsou i sobečtí jako lidé, zjistili vědci.

Mezi lidmi a šimpanzi není co do sobeckosti či schopnosti spolupracovat takřka žádný rozdíl. Jsou připravení se zařídit podle toho, co je za daných okolností pro ně to nejvýhodnější.

Ukázala to nejnovější studie amerických vědců, která byla v pondělí zveřejněna na serveru časopisu Proceedings of National Academy of Science (PNAS).

K nejnovějšímu zjištění dospěli výzkumníci na základě hracích experimentů se šesti dospělými šimpanzi a dvaceti dětmi ve věku od dvou let. Zatímco zvířata byla odměňována nejrůznějšími dobrotami, malí lidé vyhrávali zajímavé nálepky.

V jedné situaci musely vybrané dvojice vybírat dva žetony různých barev, z nichž jeden umožňoval rozdělení odměny na půl s partnerem a druhý celý zisk pro sebe. Konečný výběr závisel ovšem na souhlasu obou, takže šimpanzům i dětem okamžitě došlo, že jen pokud se budou dělit, tak něco dostanou.

V druhé hře ale dobrozdání partnera nepotřebovali. Jak u opičáků, tak u dětí hned převládla sobeckost a veškerá partnerská spolupráce se rozplynula vniveč. Podle vědců mají nicméně šimpanzi podobně jako lidé určitý smysl, který jim umožňuje v divočině přežít díky účinné spolupráci mezi jednotlivci.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom