1. března 2021 12:00

Botanici poprvé v historii natočili, jak rozkvétá vzácný brazilský kaktus

Unikátní rozkvetení vzácného brazilského kaktusu se poprvé podařilo natočit.

Vzácnému amazonskému kaktusu Selenicereus wittii se přezdívá Měsíční květina. V přírodě totiž kvete jen jedinkrát za rok, od západu slunce do úsvitu. Pak jeho nádherný bělostný květ připomínající měsíc zvadne.

Botanická událost roku

Je to vůbec poprvé, kdy tento kaktus vykvetl v britské Botanické zahradě cambridgeské univerzity. Jakmile se na rostlině objevilo poupě, stala se z ní botanická celebrita – vědci na ni namířili webkamery a kaktus vysílali v přímém přenosu. Okamžik rozkvětu tak živě sledovalo na 400 000 botanických nadšenců.

Není se čemu divit, v přírodě roste tento kaktus jen na jediném místě uprostřed brazilského pralesa. Jeho ploché listy se obtáčejí okolo stromových kmenů. Nádherné květy tak viděla zatím jen hrstka lidí. Pokud jste se o živém přenosu nedoslechli včas, máme tu pro vás časosběrné video.

Při rozkvětu rajská vůně, před zvadnutím ohavný puch

Odborníci z kaktusu odebrali štětečkem pyl a zkusili jím rostlinu opylovat, aby ji mohli rozmnožit. Jestli se jim to podařilo, ale zatím netuší. V přírodě kaktus sám sebe neopyluje. Pyl navíc z jednoho květu na druhý přenáší jen jediný druh nočního motýla, květina má proto hodně silný odér, aby jej přilákala. V prvních minutách po rozkvětu voní nádherně, silná vůně ale rychle začne kysnout a k ránu už její aroma připomíná spíš zápach veřejných záchodků.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom