23. února 2022 05:05

Česko zasáhne další silný vítr, hrozí padající stromy. Za všechno může rozkolísaný polární vír

Po bouřích Dudley (Ylenia) a Eunice se Češi mohou připravit na další komplikace způsobené kolísáním obřího polárního víru. Podle meteorologů bude ve čtyřech krajích vítr o rychlosti 70 km/h kácet stromy a komplikovat dopravu.

Výrazné proudění od západu se tentokrát podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) týká především Pardubického, Olomouckého a Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Lidé by podle meteorologů ve středu 23. února měli zajistit uvolněné předměty, okna i dveře a zabezpečit skleníky. „Při pohybu venku dbejte zvýšené opatrnosti, to platí i pro řidiče,“ doplňují své varování.

Zvlášť opatrní by měli být řidiči nákladních vozidel s prázdnými přívěsy, silný vítr by je mohl i převrátit. Cesty na hory bude lepší odložit, a pokud lidé už na horách budou, měli by omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií hor.

Tajemství polárního víru

Za mimořádně silnými bouřemi, které se v únoru přehnaly západní Evropou a zčásti i Českem, stojí nebývale rozkolísaný polární vír, zvaný také polární vortex. Ten v zimním období pravidelně „sedí“ nad Severním pólem a svým průměrem zasahuje až do středních zeměpisných šířek. Jeho horní partie pak rotují až vysoko ve stratosféře několik desítek kilometrů nad zemí.

Pokud se obří vír otáčí pomaleji, může se rozpadnout na několik menších částí a svými okraji zasáhnout hluboko na jih. Teplý vzduch tlačený takovými kapsami studeného vzduchu pak proudí vysokou rychlostí a vzniká takzvané tryskové proudění.

Teplé období se protáhne

Letošní vír je ale naopak mimořádně silný a rotuje vysokou rychlostí. Nad Atlantikem se proto letos vytvořily výrazné tlakové níže snažící se vyrovnat velký teplotní rozdíl mezi studeným arktickým a teplejším oceánským vzduchem. Důsledkem toho byly nejen silné bouře, ale vzhledem k roční době nadprůměrně teplé počasí.

Podle meteorologů je obtížné předpovídat, kdy letos zima skončí. Dlouhodobá předpověď na období od 21. února do 20. března na stránkách ČHMÚ předpokládá až do poloviny března nadnormální teploty a celé toto období by mělo být srážkově normální.

ZDROJ: SEVERE WEATHER EUROPE

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom