9. prosince 2016 06:00

Víte, že u nás žije ryba, která umí dýchat střevem a přežije, když jí někdo vypustí rybník?

Mezi rybami existují i takoví extrémisté, kteří umí přežít sucho a přidechují si kyslík. I u nás žije jeden druh, který "polyká" kyslík, aby se nadechl... neuvěřitelným orgánem

Bahníci z Afriky i Austrálie patří mezi ryby o kterých se ví, že umějí dýchat vzdušný kyslík. Podobné je to například s asijskými lezci. Jenže jedna z ryb, která si vypoháhá vzdušným kyslíkem, žije i u nás.

Od Seiny po Něvu, od Volhy po Dunaj

Piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis) patří mezi u nás méně známé ryby. Je sice snadno rozeznatelný, jeho jméno upozorňuje na tmavé pruhy po bocích, dále má 10 vousků kolem tlamy a když se mu mimořádně daří, může dorůst délky 35 cm. Mezititulek zhruba ukazuje, kde na něj lze narazit. Pokud byste ho chtěli vidět u nás, vyplatí se vyrazit třeba na Třeboňsko, konkrétně do národní přírodní rezervace Stará a Nová řeka a či evropsky významné lokality Třeboňsko-střed. Ale pozor! Vyhláška 395/1992 Sb. ho řadí mezi druhy ohrožené, tak je vhodné se podle toho chovat

Dýchání střevem

Piskoři si libují u dna, ale to neznamená, že by čas od času nevypluli k hladině a "nepřidýchli si" polknutím vzduchové bubliny. "Piskoři mají schopnost doplňkového střevního dýchání, která značně zvyšuje odolnost tohoto druhu k nepříznivým podmínkám, takže přežije i krátkodobé přechodné vyschnutí vody. Vzhledem k nízkým srážkovým úhrnům v průběhu jara došlo na řadě míst k vyschnutí tůní a zaměstnancům AOPK ČR, Správy CHKO Třeboňsko se podařilo zdokumentovat v Novořeckých močálech výše uvedenou strategii přežívání piskoře. V místech, která byla přibližně tři týdny vyschlá, bylo nalezeno několik živých jedinců tohoto druhu," píše se na serveru Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Co to znamená? Že u nás žije ryba, která podobně jako výše zmínění bahníci dokáže přežít totální vyschnutí svého biotopu. U exotických bahníků jim tato schopnost zajistila celosvětovou mediální známost, zatímco u našich neobyčejně "obyčejných" piskořů to médiím uniklo.

V nejbližší době bude po výlovu rybníků. Třeba v bahně budou čekat na "zázrak vody" piskoři o kterých nikdo neví. Bohužel podobně jako mnoho jiných druhů, je i tento na ústupu.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom