29. listopadu 2017 17:12

Video: podívejte se na nejjedovatější chobotnici světa. Je smrtelně krásná

Málokdo si připustí, že ho dvaceticentimetrová chobotnička může zabít.

Chobotnice skvrnitá

Při koupání v Chorvatsku na tento druh nenarazíte. Plavce ohrožuje u protinožců, konkrétně ve vodách jižní Austrálie. I když se jedná o malý druh měřící okolo 20 cm, má smrtící potenciál mnohem větší než její velké příbuzné. Její zbarvení je tmavohnědé až tmavožluté s nahnědlými skvrnami, je-li chobotnice podrážděná, skvrny ztmavnou a uvnitř se objeví jasně modré kruhy či kruhovité obrazce, které navíc mohou působit pulzujícím dojmem. V jídle není nikterak vybíravá, nepohrdne rybkou či korýšem.

Chobotnice skvrnitá je lovec s noční aktivitou a opravdu velmi neobvyklou loveckou strategií. Ta spočívá ve vypuštění jedu nad korýšem, který následkem jeho působení ochrne, ale nezemře. Následně z něj trhá kusy těla. Ovšem nevyhýbá se ani přímému útoku, kdy obalí současnou oběť a budoucí oběd svými chapadly, přidrží si ji a jed do těla vpraví kousnutím. Jednou ze zajímavostí jejího života je skutečnost, že nakladená vejce nejsou uložena na substrát, ale matka je nosí sebou po celou délku jejich vývoje.

Smrtící jed jménem tetrodotoxin

Pokud jste někdy o tomto prudkém jedu slyšeli, pravděpodobně to bylo nikoli v souvislosti s rizikem koupání, ale s luxusním obědem. Mimo jiné se vyskytuje v proslulé japonské rybě fugu. Smrt nastává v důsledku paralýzy respiračních svalů. Je mnohem silnější než kyanid draselný a mechanismus jeho působení spočívá v blokování sodíkových kanálů v buňkách. Málokdo ale ví, že tetrodoxinem je obdařena i chobotnice skvrnitá, která jed získává z bakterií v zadních slinných žlázách. Chobotnice v rámci aposematismu na svou prudkou jedovatost dopředu upozorňuje. Jde o nápadné zbarvení, kterým varuje případného lovce, aby si na ni nechal zajít chuť. Podobný princip využívají například korálovci (hadi) nebo i obyčejné vosy se svým žluto-černě žíhaným zadečkem. A právě ono zbarvení ji dělá nesmírně elegantní. Ostatně posuďte sami.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom