21. července 2018 06:00

VIDEO: Od Grónska se utrhl obří ledovec. Vědci to poprvé nafilmovali

Příroda nenabízí moc větších jevů, než je trhání se obřích ledovců. Jedno takové se odehrálo v těchto dnech. A vědci to tentokrát i natočili.

Odtrhlo se 6 km ledovce

Tým vědců z New York University (NYU) pořídil úchvatné záběry šest kilometrů dlouhého ledovce, který se utrhl a odlomil od východní části grónského ledovce Helheim.

Grónské ledovce jsou jako zmrzlé řeky - tečou do moře z vnitrozemí tohoto divukrásného ostrova. Bohužel pro lidstvo to má negativní konsekvence: tento proces, během něhož se do oceánu dostává sladká voda dříve izolovaná na souši, logicky zvedá hladiny moří. S tím, jak se světové klima otepluje, bude se podle vědců celý proces zrychlovat. Projevuje se o u všech tří velkých ledovců na okraji Islandu - u Helheimu, Jakobshavnu i ledovce Kangerdlussuaq.

VIDEO ODTRHÁVAJÍCÍHO SE LEDOVCE

Extrémně rychlé odlomení

Trhání ledovce trvalo tentokrát pouhých 90 minut; proběhlo kolem půlnoci na 22. červen 2018. Vědci se u toho ocitli naprostou náhodou - odtržení totiž nikdo nepředpokládal. Americký tým jen nedaleko prováděl rutinní měření, když vědce vyděsilo extrémně hlasité praskání - to se trhal led. Jedna z vědkyň, Denise Hollandová, pohotově vytáhla kameru a vzácný moment zvěčnila. Satelitní data sice naznačovala již dříve, že by k odtržení ledovce mohlo dojít, byla v něm značná prasklina, ale nikdo netušil, že by to mohlo nastat tak brzy. V poslední době došlo k podobným odtržením velkých ledovcových mas od Grónska už několikrát, obří ledovce velké jako čtyřnásobek respektive dvojnásobek velikosti Manhattanu se od něj oddělily v letech 2011 a 2012.

Pro vědce jsou tyto záběry nesmírně důležité, aby pochopili celý proces - v mnohem větším měřítku totiž hrozí také v Antarktidě.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom