6. února 2017 06:00

Ukrajinci chystají tankové kladivo T-Rex na ruskou Armatu

Jsou to vlastně jen měsíce, co Rusko světu představilo nejmodernější tank současnosti T-14 Armata. Ještě se ani nedostal do výroby a už se chystají jeho protivníci. A to i na Ukrajině.

Je to jen pár dní, co ukrajinský strojírenský holding AZOV oznámil, že pracuje na novém hlavním bojovém tanku, který zatím nese pojmenování T-Rex (ukrajinsky Тірекс). A za hlavního rivala pro nový tank Ukrajinci označují nový ruský typ T-14 Armata.

Právě „té-čtrnáctce“ by se měl T-Rex vyrovnat, ne-li ji překonat. A není to jen holedbání, s konstrukcí i výrobou tanků mají na Ukrajině dlouholeté zkušenosti. Například z charkovského strojírenského závodu po dlouhá léta vyjížděly tanky T-80 pro sovětskou armádu.

Ukrajinsko-ruské tankové soupeření

Po rozpadu SSSR se ukrajinská tanková produkce i vývoj soustředily právě na T-80, kdežto v Rusku dostal přednost typ T-90, který vychází s osvědčeného tanku T-72. Už v roce 1994 vznikl tank T-84, což byl vylepšený T-80 s čistě ukrajinskými komponenty, aby se země zbavila závislosti na dodávkách od ruských producentů. Ukrajina ovšem ekonomicky nepředstavovala a stále nepředstavuje silný stát, na což samozřejmě doplácely a doplácejí i ozbrojené síly. Přestože T-84 patřil k nejrychlejším a poměrem hmotnost/výkon motoru i k nejlepším tankům na světě, do výzbroje ukrajinské armády byl zaveden jen v malých počtech. Ale i přesto se ukrajinskému průmyslu daří své výrobky čas od času prodávat do zahraničí. Například v roce 2011 objednala thajská vláda téměř padesát kusů vylepšeného tanku T-84 Oplot.

Moderní tank na starých základech

Nový tank T-Rex má vycházet ze zkušeností, které ukrajinští konstruktéři získali při stavbě a testech tanků Oplot a Bulat. Měla by to být tedy kombinace sovětského pojetí tanku se západní konstrukční filozofií. T-Rex bude rozměrově malým tankem, jak bylo zvykem u sovětské konstrukční školy (malý tank se hůře vyhledává a zaměřuje), zároveň však nebude postrádat prvky západních tanků, jako je oddělený prostor posádky a munice či silné pancéřování a ochrana vnitřních prostor tanku. Do výzbroje by se měl dostat v průběhu příštích pár let. Rychlou produkci nových tanků a zavedení do výzbroje má umožnit použití podvozků z velkého množství uskladněných tanků T-64 a T-72, ve většině pamatujících ještě sovětské doby. Tato cesta by navíc měla přinést nemalé finanční úspory.

Přestože tedy jako základ pro T-Rex poslouží vysloužilé tanky, v konečném důsledku má ukrajinská armáda dostat špičkové stoje, jež se vyrovnají tomu nejlepšímu v oblasti tankové techniky. Nepůjde jen o integraci nejnovějších elektronických zařízení, komunikačních prostředků a zaměřovacích systémů i řídicích počítačů, ale také změnu koncepce tanku oproti dosavadním zvyklostem. Podobně jako T-14 Armata dostane T-Rex novou bezposádkovou věž s nabíjecím automatem ovládanou dálkově. Tříčlenná posádka tanku bude sedět v pancéřovaném prostoru v přední části korby, stejně jako tomu je u armaty.

Ukrajina nepodcenila moderní vybavení

Posádka bude mít k dispozici pozorovací a detekční přístroje nové generace, které jí budou dávat nepřetržitý přehled o situaci kolem tanku v okruhu 360 stupňů ve dne i v noci a za jakéhokoliv počasí. Nebude chybět ani systém aktivní ochrany tanku před raketami, pancéřovkami i řízenými střelami kategorie hard kill i soft kill. Hlavní výzbroj bude tvořit kanon ráže 125 mm s nabíjecím automatem, na věži pak bude umístěna dálkově řízená zbraňová stanice s těžkým kulometem nebo granátometem. Je možné, že nový tank bude moci být vybaven i kanonem ráže 120 mm, který by využíval munici NATO. Tuto možnost má i T-84 Oplot, hlavně různých ráží se dají u oplotu navíc snadno vyměnit i v polních podmínkách. Je tedy možné, že i T-Rex bude touto vymožeností disponovat. Stejně tak lze předpokládat, že bude možné skrz hlaveň odpalovat i protitankové řízené střely, což bylo a je u ruských i starších ukrajinských tanků běžné.

Text: DP

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom