Ruský tank Armata má problém: Evropa našla protizbraň!
Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 Armata. V ruských médiích se tak na plno rozhořel boj proti vyvíjenému tanku Leopard 3. Jaké jsou klady a úskalí tankového děla tak velké ráže?
V současné době je tank T-14 Armata vybaven novým dálkově ovládaným kanónem ráže 125 mm 2A82-1M s hladkým vývrtem hlavně. Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Ejektor se používá pro ochranu obsluhy proti horkým plynům vzniklých při výstřelu.
Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba. Věž je bezosádková s automatickým nabíjením. Posádka tanku T-14 sedí v přední pancéřové kapsli.
Dlužno však zdůraznit, že všechny úvahy o vnitřním uspořádání tanku T-14 jsou spekulace – přinejlepším odvozené od studia fotografií a videozáznamu.
Ruská média opakovaně citují zástupce vojenského průmyslu i zástupců armády o možnosti instalace kanónu ráže 152 mm na tanky Armata v delší budoucnosti. Zatím však neexistuje ani přibližný časový rámce výroby T-14 s hlavní ráže 152 mm.
Rusko má však s "tankovou ráži 152 mm" bohaté zkušenosti. Již za druhé světové války ruský průmysl vyvinul těžké samohybné dělo ISU-152 s dělem ráže 152 mm. Dělo dokázalo střílet granáty o hmotnosti 43,5 kg na vzdálenost až 13 000 m. Přímému zásahu masivní střely neodolal ani druhoválečný německý Tiger II.
Nové dělo v testech
Tankové dělo ráže 152 mm Rusové zkoušeli u technologického demonstrátoru tanku Objekt 195 (T-95). Dělo nakonec nebylo přijato z několika důvodů. Palebný průměr tanku T-95 byl jen 24 nábojů, kdežto ruská doktrína trvá na minimálně 40 nábojů.
Druhou věcí byla nedostatečná životnost kanónu. U konstrukce je nutno najít kompromis mezi hmotností a životností kanónu. Podle generála Sergeja Majeva, duchovního otce zrušeného projektu Objekt 195, došlo při testech k nevratnému poškození hlavně ráže 152 mm již po 86 výstřelech.
Pro představu si můžeme vzít německý projekt tankového kanónu ráže 140 mm NPzK-140 (Neue Panzerkanone 140). Firma Rheinmetall kanón úspěšně otestovala na tanku Leopard 2.
Pro sériovou podobu tanku s kanónem ráže 140 mm se počítalo s významným nárůstem hmotnosti. Nejde jen o hmotnost samotné hlavně, ale také nabíjecího mechanismu, úložného a polohového mechanismu hlavně (je nutno se vypořádat s větším zpětným rázem a hmotností hlavně) a větší tankovou věží (větší masa pancíře).
Nabíjení musí být navíc automatické, neboť hmotnost podkaliberního náboje ráže 140 mm je cca 40 kg, kdežto 120mm náboje mají hmotnost 19 až 23 kg. Třicet 140mm nábojů má tedy hmotnost 1200 kg, stejný počet 120mm nábojů 860 kg. Suma sumárum, hmotnost tanku Leopard 2 s kanónem ráže 140 mm by narostla o 10 až 15 tun.
Na druhou stranu, současné tanky nesou několik druhů munice – podkaliberní, kumulativní nebo tříštivo-trhavé. V případě velké ráže však mohou nést pouze jediný typ univerzální tříštivo-trhavé munice pro všechny cíle. Snížila by se tak nevýhoda nižšího počtu převážené munice.
Použití velké ráže však přináší závažné praktické problémy. Hmotnost náboje ráže 152 mm bude přibližně 45 kg, což si klade větší nároky na logistiku (přeprava munice, skladování munice a manipulace). Také prosté doplňování munice do tanku si vyžádá zřejmě nějaký typ nakládacího jeřábu.
Rusko však obrněná vozidla s děly ráže 152 mm již má – jedná se např. o nové samohybné houfnice 2S35 Koalice-SV. Úkolem je tedy v podstatě přeměnit samohybné houfnice 2S35 Koalice-SV do podoby tanku s patřičně malými rozměry, hmotností, balistickou ochranou a mobilitou.
Evropská 130mm odpověď
Diskuze o potřebě děla ráže 152 mm je "mediální odpovědí" na záměr německé firmy Rheinmetall vyvinout nový tankový kanón ráže 130 mm pro budoucí evropský hlavní pozemní bojový systém MGCS (Main Ground Combat System), chceme-li Leopard 3.
V současné době německá firma vyvíjí (bez bližšího upřesnění) 120mm vysokotlaký kanón s účinností zvýšenou asi o 20 % oproti dnešním modelům o délce 55 ráží. Podle propočtů by dělo ráže 130 mm mělo účinnost větší až o 50 %.
Rheinmetall nabízí vysokotlaký kanón ráže 120 mm a 130mm kanón nejen pro budoucí evropský tank, ale i pro modernizované stroje Leopard 2. V příštím roce Rheinmetall začne s průzkumem trhu, zda o dělo ráže 130 mm je mezi uživateli tanků Leopard 2 zájem.
Pode ruského vojenského odborníka Alexe Khlopotova, kterého citoval Mordovijský posel, se však jedná pouze o politický tah v reakci na "šok, který vyvolal tank Armata na Západě".
Co na to Rusko? Přečtěte si to v pokračování článku na webu Armádní noviny!
Článek přinášíme ve spolupráci s Armádními novinami.