25. dubna 2020 08:20

První sexuální feromony u primátů: Lemuři lákají samičky k páření ovocnou vůní

Vědci objevili nový způsob, jak samci lemurů lákají samičky k sexu. A my lidé se po nich opičíme.

Vědci odhalili u primátů sexuální feromony. Samci jimi svádějí samice, a jak prokázal pokus, nalákat je mohou i vatové tampony napuštěné danou vůní. Samci lemurů se tak chovají podobně jako lidští samečci.

Poloopice voní ovocně

Lemuři kata (Lemur catta) jsou poměrně velkým druhem lemurů z Madagaskaru. Jejich černobíle pruhovaný ocas je snadným identifikačním znakem a patří k oblíbených chovancům mnoha zoologických zahrad (včetně těch českých). Studie, která o nich vyšla v odborném časopisu Current Biology, popisuje jejich pohlavní feromony. Podle autorů by mělo jít o první sexuální feromony popsané u primátů.

Během rozmnožovací sezóny jsou samice přitahovány k samcům ovocným pachem, který si samci z antebrachiálních (předloketních) žláz roztírají po těle. Odborníci ve voňavém sekretu identifikovali tři aldehydy a rozhodli se udělat pokus, zdali jsou právě tyto látky atraktivní pro samičky ochotné se pářit. Ukázalo se, že ovocná vůně skutečně vyvolávala zájem, a to nejen o samce, kteří zrovna „atraktivně“ voněli, ale i o vatové tampony napuštěné daným atraktantem. Navíc se ukázalo, že do hry vstupuje samčí testosteron, který má vliv na intenzitu vůně.

Mechanicky převzít model: hezky voním, mám větší naději na sex, ostatně lemuři (primáti) to mají stejně, je z vědeckého hlediska špatně obhajitelné. Ale z ryze lidského… něco na tom bezesporu bude. Ostatně i lidé, jak prokázaly pokusy v minulosti, se při výběru partnera řídí čichem.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom