Záhadné sebevraždy chobotnic jsou konečně vysvětleny. Co mají společného s lidmi?
Chobotnice po nakladení vajec doslova trhají své tělo na kusy. Na to, proč se inteligentní hlavonožci chovají právě tímto nepochopitelným způsobem, se odborníci snažili přijít více než 70 let.
Způsob, jakým samice chobotnic odcházejí z tohoto světa, má ve své děsivosti a brutalitě v živočišné říši jen velmi málo konkurentů. Brzy po nakladení vajec si totiž tito hlavonožci doslova rozervou tělo zaživa.
Koktejl chemikálií a hormonů
Nejdřív úplně přestanou jíst, ztratí barvu, svalovou hmotu a oslepnou. V naprosto zuboženém stavu si začnou ubližovat. Narážejí do ostrých útesů, rvou si ze sebe kůži a okusují si špičky chapadel. V momentě, kdy se jejich děti vylíhnou z vajec, jsou matky už mrtvé.
Chobotnice mají stále ještě mnoho tajemství Zdroj: iStock
Tento drsný rituál vědce fascinuje už více než 70 let. Spirálu sebedestrukce s pářením sice teoreticky spojili už v roce 1944, vysvětlit se jej ale povedlo až teď. Nakladení vajec podle výsledků výzkumu spustí v těle chobotnice změny v produkci a využití cholesterolu a tím se zvýší i produkce steroidních hormonů. Následky jsou strašlivé, ale nikoli překvapivé. Lidské tělo totiž ve stejné situaci reaguje podobně – vývojovými i behaviorální problémy, včetně sebepoškozování a poruch přijímání potravy.
Chobotnici lze chirurgicky prodloužit život
Který orgán je za tenhle smrtící chemický koktejl zodpovědný, výzkumníci už zjišťovat nemuseli, vědí to totiž od roku 1977. Může za to chobotničí obdoba lidské hypofýzy, centrálního orgánu našeho endokrinního systému zodpovědného za dodávky tělesných hormonů. U těchto hlavonožců podobnou roli hraje soubor žláz, který se nachází v těsné blízkosti očí. Když se chobotnici odeberou, po nakladení vajec normálně odplave, dál se spokojeně krmí a žije dalších několik měsíců. Vzhledem k tomu, že délka života samice chobotnice se pohybuje normálně okolo jednoho roku (tedy do rozmnožení), jde o významné prodloužení.
Vědci nicméně stále ještě nemají úplně jasno v tom, proč příroda tyto inteligentní hlavonožce tímhle přírodním „sebedestrukčním tlačítkem“ vybavila. Je to kvůli tomu, aby dospělá chobotnice odlákala predátory od vajíček? Nebo proto, že matčino tělo během své strašlivé sebevraždy uvolní do vody pro vajíčka potřebné živiny? Na tyhle otázky odborníci stále ještě odpovědět nedokážou.
Zdroj: EurekAlert