Objev desetinohé chobotnice přepisuje historii. Zvíře dostalo slavné jméno
Unikátní objev potvrdil domněnky, že chobotnice měly dříve deset nohou. A takový objev si vysloužil i zajímavé jméno.
Ať už si pod jménem vampýrovka představíte cokoliv, jedná se o podivného hlavonožce, který je jediný v celém svém řádu a je považován za živoucí fosílii. Nemá tedy žádné blízké příbuzné. Jméno dostal jak v češtině, tak v latině (Vampyroteuthis infernalis) podle sytě rudého zbarvení, které může někomu připomínat Drákulův plášť.
A @NatureComms paper describes a newly discovered fossil octopus with ten arms, which is approximately 330–323 million years old. The fossil has been named Syllipsimopodi bideni, after US President Joseph Biden. https://t.co/VdGrBN3Mka pic.twitter.com/x02oSPWzou
— Nature Portfolio (@NaturePortfolio) March 8, 2022
Jedná se o skvělého potápěče, který zvládá i kilometrovou hlubinu, byť s velikostí do 30 cm nejde o žádného obra. Vědci donedávna předpokládali, že největšího rozmachu měli vampýrovky v juře, tedy před 145–200 miliony let. Jenže nově objevená vampýrovka, pojmenovaná po americkém prezidentu Joe Bidenovi Syllipsimopodi bideni, je starší. Podle geologických vrstev, v nichž byla nalezena, paleozoologové odhadují její stáří na 320 milionů let.
O dvě ramena více
Další zajímavostí je, že tento exemplář měl hned 10 ramen a nikoliv tradičních osm, na které jsme u chobotnice zvyklí a podle kterých dokonce získaly své jméno. Latinsky se totiž číslovka osm řekne „octo“ a anglický název chobotnic je – jak jistě víte – octopus. Nově nalezený exemplář je tedy desetiramennou výjimkou, což vzhledem k jeho stáří znamená, že v průběhu evoluce vampýrovky dvě ramena ztratily. To ostatně potvrzuje i autor studie Christopher Whalen, postdoktorandský výzkumník z oddělení Amerického muzea přírodní historie.
Zvířata pojmenovaná po předních státnících nejsou žádnou velkou výjimkoou. Ostatně svého brouka má i Adolf Hitler. Název Syllipsimopodi bideni má zase být trvalou připomínkou 46. prezidenta USA. První (rodové) jméno má pak základ v řečtině a značí chápavou nohu. Vědci tím chtěli naznačit, že jde o prvního z hlavonožců, který má chapadla s přísavkami.
Zdroj: Science Magazine