Unikátní záběry obří krakatice. Vypadá jako nebezpečný tvor z jiné planety
Ze všech divokých tvorů plujících v hlubinách oceánů jsou obří krakatice pravděpodobně nejslavnější – koneckonců byly po celá staletí zdrojem legendárních vyprávění. Jenže navzdory všemu, co jsme kdy slyšeli, o těchto obřích hlavonožcích vlastně nevíme téměř nic.
První snímky krakatice obrovské byly pořízeny teprve v roce 2004 a trvalo téměř další desetiletí, než vědci získali živé záběry jedné z nich v akci. K oběma pozorováním došlo v japonských vodách. O pár let později potom vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) během průzkumné mise v Mexickém zálivu natočili obří krakatici i ve vodách USA.
Video je krátké a děsivé, stejně jako většina záblesků ze života v hlubinách. Podivní tvorové z hloubek nám připadají bizarní, protože jsme zvyklí na život na zemi. Obyvatelé hlubin oceánu jsou ale dokonale přizpůsobeni životu v prostředí bez světla a v drtivému tlaku vody. Stejně jako naše krakatice.
Krakatice obrovská se ke kameře přiblížila čelně, takže je těžké přesně určit její velikost. Podle vědců z NOAA mohlo jít o až 4 metry dlouhého jedince, a šlo tak nejspíš o teenagera – dospělé exempláře dorůstají délky až 10 metrů.
Čtěte také: Nevypadají moc šťastně, jsou to mimozemšťané? Australany zarazili bizarní tvorové z moře
Kamera, která krakatici zachytila, je součástí dálkově ovládaného kamerového systému Medusa. Ten se neslyšně a bez jakýchkoliv světel pokouší zachytit podmořský život v jeho přirozeném prostředí. Kamerový úlovek se přitom vědcům v Mexickém zálivu podařil už na pátý pokus.
Zdroj: Global News, Smithsonian Magazine