Chobotnice je mistrem převleků. Video ukazuje unikátní schopnost v boji o přežití
Podivná stvoření korálových útesů - chobotnice
Chobotnice patří mezi nejinteligentnější druhy, které obývají oceány. Kromě toho vynikají širokou škálou dalších jedinečných schopností, jako je třeba maskování.
Chobotnice maskovaná (Thaumoctopus mimicus) je hlavonožec, který může dosahovat délky až půl metru. Je to dokonalý mistr mimiker, který v tomto oboru nemá téměř žádnou konkurenci. Dokáže totiž vědomě napodobit barvu a tvar těla až patnácti druhů mořských živočichů.
Umí se tak proměnit v kraby, medúzy, sasanky, mořské hady a další tvory hlubin. Své zbarvení zvládne změnit během několika málo sekund, a dokonce se dokáže pohybovat jako kořist. Tuto schopnost využívá jak při lovu, tak při své vlastní ochraně. Pokud se cítí v ohrožení (například ve společnosti dravých ryb), vezme na sebe podobu mořského hada, který se těmito rybami živí. Ukázku schopností chobotnice nabízí dokument Podivná stvoření korálových útesů, který můžete sledovat v pondělí v 16:45 na Prima ZOOM.
Chobotnice Zdroj: Getty Images
Inteligentní predátor
Chobotnice maskovaná byla objevena v roce 1998 ve vodách u indonéského ostrova Sulawesi. V okolí tohoto místa byla pozorována nejčastěji, ale objevily se i případy, kdy ji vědci spatřili až u Velkého bariérového útesu v Austrálii. Svou potravu shání za bílého dne, většinou na otevřených písčitých plochách.
Zajímavý je i způsob jejího páření. Samec se za pomocí chapadel drží samičky a naklade do ní váček se spermiemi. Tento sáček je uvnitř samičky několik měsíců, až poté samička naklade vajíčka. Samci umírají několik měsíců po páření a samičky krátce po nakladení vajíček. Chobotnice mají rovněž tři srdce a několik mozků.