13. dubna 2025 07:00
Adam Vala

Austrálie se pohybuje rychlostí, která trhá rekordy. Časem narazí do jiného kontinentu

Zatímco se většina kontinentů během uplynulých milionů let pohybovala jen velmi líně, Austrálie má vysloveně naspěch. Alespoň tedy v geologickém měřítku. Kontinent „protinožců“ totiž spočívá na tektonické desce, která se posouvá rychlostí 7 centimetrů ročně, což je pro představu přibližná rychlost růstu vašich nehtů. Kam tedy Austrálie tak spěchá a kdy do něčeho narazí?

Průměrné tempo, jakým se posouvají jednotlivé pevninské masy, je podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru Spojených států asi 1,5 centimetru ročně. Austrálie tedy v tomto ohledu doslova trhá rekordy. Pohybuje se směrem k severu, a pokud jí do cesty nevstoupí zásadní geologické události, za několik desítek milionů let by mohl celý kontinent narazit do jižní části Eurasie, konkrétně v oblasti jihovýchodní Asie a Číny. Vědci už pro vznikající kontinentální konfiguraci začali používat označení Austrasie, i když by se to mohlo zdát trochu předčasné.

Tanec tektonických desek

Australský kontinent je přitom jen částí celé Indo-australské desky, která zahrnuje nejen samotnou Austrálii a Tasmánii, ale také části Nové Guineje, Nového Zélandu a dna Indického oceánu. Geologická historie této desky pak sahá až do doby superkontinentu Gondwana – obří pevninské masy, která se před 200 miliony lety rozpadla a její rozlámané části nyní nazýváme kontinenty. Gondwana tehdy spojovala Afriku, Antarktidu, Jižní Ameriku a právě i oblast dnešní Austrálie. A jen pro pořádek, na opačné straně planety se rozprostírala Laurasie – předchůdce Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Jak už jste tedy určitě pochopili, zemský povrch není pevný a neměnný, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti se naše planeta chová spíše jako popraskaná silnice na pohyblivém chodníku. Tektonické desky do sebe narážejí, vzdalují se nebo se vzájemně zasouvají pod sebe. V běžném lidském měřítku jsou tyto pohyby samozřejmě téměř nepostřehnutelné, ale moderní přístroje je dokážou zachytit.

Když se stěhují kontinenty

Navigační systémy jako americká GPS, ruský GLONASS, evropský Galileo nebo čínský BeiDou počítají s tím, že je Země stabilní, tedy až na to, že není. Austrálie se například v roce 2017 musela oficiálně přestěhovat, protože pro její zaměření a následnou navigaci byly stále používány souřadnice z roku 1994. Za 23 let se však kontinent posunul o 1,6 metru a byl tedy v ostrém nesouladu s realitou, jak na ni nahlížely satelity. Výsledkem byla nutnost geodetického přepočtu a aktualizace celé národní souřadnicové sítě, čímž se Austrálie papírově posunula o 1,8 metru na severovýchod.

Čtěte také: Vědci přišli s definitivní odpovědí, jak se baobaby šířily z Afriky na další kontinenty

Z pohledu vesmíru to možná není mnoho, ale v době chytrých telefonů, autonomních aut a přesné navigace jde o rozdíl, který může přímo rozhodovat o tom, zda na kýžené místo dorazíte, nebo ne. A pokud bude Austrálie pokračovat ve své geologické pouti stejným tempem, budou podobné úpravy potřeba pravidelně, klidně i jednou za generaci.

Zdroj: NOAA, The Conversation

Video, které jste mohli minout: Unikátní objev odhaluje vojenskou katastrofu Římanů u Vídně. Archeologové jsou nadšení

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom