Vědci přišli s definitivní odpovědí, jak se baobaby šířily z Afriky na další kontinenty
Stromy života nás fascinují odnepaměti. Mohou žít i tisíce let, ale v poslední době jsou čím dál více ohrožené.
Stromy mohou být velmi staré. Nepochybně znáte ve svém okolí nějaký strom, který utěšeně roste stovky let a mohl být svědkem řady důležitých okamžiků historie. Ve skutečnosti je to ale nic například proti sekvojím a hlavně baobabům, jejichž stáří se může pohybovat až kolem 2000 let. Baobab (rod Adansonia), za to vděčí nápadně tlustému kmeni, ve kterém strom uchovává vodu, aby přečkal i dlouhá období sucha.
Mohlo by vás zajímat: Nejstarší strom na světě mohl být svědkem stavby pyramid nebo první olympiády
To ovšem není jediná fascinující věc související s tímto stromem - stejně zajímavé jsou i plody, které jsou považovány za superpotravinu, nebo vlákna z kmenů, jež mohou sloužit k výrobě provazů či oblečení. Jednu věc ale vědci dlouhou dobu nevěděli, a to, jak se původně africký či madagaskarský strom dostal až do Austrálie.
Putování na jiný kontinent
Touto otázkou se zabývala botanička Ilia Leitchová z Královské botanické zahrady ve Velké Británii spolu se svým manželem profesorem Andrewem Leitchem z Queen Mary Univeristy of London. Ve svém vyjádření pro BBC Leitchová uvedla, že se jí v rámci studie zveřejněné odborným časopisem Nature podařilo přesně určit původ baobabů a přináší tak úplně nové poznatky. „Ve finále by měly pomoci při ochraně baobabů jako takových,“ dodala Leitchová a přidala detaily zejména o rozšíření baobabů na další kontinenty.
Poprvé se měly baobaby objevit na Madagaskaru, a to už před 21 miliony let. O jejich rozšíření do Afriky se mohly postarat ptáci, stejně jako vítr, který by přesunul semena z ostrova na pevninu. Ještě důležitější je ale poznatek, že do Austrálie, která je vzdálená tisíce kilometrů, se semena baobabů měla dostat oceánskými proudy. Díky odlišnému podnebí a podmínkám obecně se pak v Africe i Austrálii postupně utvořily odlišné druhy, kterých by mělo být dnes celkově osm. Šest z nich se vyskytuje na Madagaskaru, jeden v Africe a poslední v severozápadní Austrálii.
Přečtěte si také: Madagaskar jako ideální úprk před zimou: 15 věcí, co byste o dovolené v ráji měli vědět
Co je ovšem podstatné, klimatické změny a mohutné odlesňování představují pro baobaby podle Leitchové značné riziko, a tak botanička volá po vyšší míře ochrany. Ve studii byla konkrétní a pro nejvyšší status přírodní ochrany určila dva ohrožené druhy na Madagaskaru, mezi které spadá i ten největší a nejvíce ikonický, tedy baobab Grandidiérův (Adansonia grandidieri)
Video, které jste mohli minout: Nejnebezpečnější jedovatá ryba na světě vypadá jako kámen