Proč se nejnebezpečnější pavouk Austrálie nechová pořád stejně? Záhada byla konečně vyřešena
Výzkum pavouků se smrtelným jedem může přinést účinnější séra pro ty, kteří zakusí pavoučí kusadla.
Takzvaní australští trychtýřoví pavouci, které najdeme hlavně v blízkosti Sydney, své pojmenování získali díky trychtýřovému tvaru pavučin, které vytvářejí. Sklípkanec jedovatý (Atrax robustus) je nejnebezpečnější z nich; dokonce je nejnebezpečnějším druhem pavouka v Austrálii.
Není to jen kvůli jeho prudkému jedu, který je obzvláště smrtelný pro primáty. Sklípkanci jedovatí jsou na pavouky nezvykle agresivní a samci se rádi vydávají do městských oblastí. Až do teď si vědci mysleli, že je tento druh široce rozšířený. V různých regionech ale našli u pavouků značné rozdíly ve vzhledu, a dokonce v jejich jedu… a výzkum teď ukázal proč.
Čtěte také: Znepokojivé záběry odhalily „zombie houbu“ v akci. Ovládnutí velké tarantule byl jen začátek
Z jednoho čtyři
Pořádně se na tyto rozdíly podívat a porovnat pavouky z různých regionů důkladněji, napadlo Kana Christiana z Australského plazího parku. A přišel na to, že tyhle podstatné rozdíly mají jednoduchý důvod – pavouci zkrátka nepatří ke stejnému druhu. Objevil dokonce tři další druhy. Jeden z nich nakonec ponese jeho jméno. „Atrax chrisrenseni tvoří působivou trychtýřovou pavučinu a je o hodně větší než jeho příbuzní,“ prozradil o něm australské televizi ABC. I proto dostal ihned trefnou přezdívku Big Boy – velký chlapec. Vyskytuje se pouze v blízkosti města Newcastle, které se nachází severně od Sydney.
Druhý nově popsaný druh, Atrax montanus, se raději pohybuje v oblasti Modrých hor. A pak je tu ještě rozdíl mezi Sklípkanci jedovatými ze Sydney a těmi z jižního Sydney – podle výzkumníků preferují každý jiné stanoviště; zatímco první se více vyskytuje v lesích, ten druhý má raději vlhčí prostředí a pohybuje se spíše v deštném pralese a podél odvodňovacích strouh.
Že jde o zcela odlišné druhy, vědcům doteď unikalo zejména proto, že se soustředili spíš na vlastnosti jejich prudkého jedu. Do té doby, než se v roce 1981 podařilo vyvinout protijed, zabíjeli tito pavouci několik lidí ročně. Výzkumníci si ale myslí, že oddělení těchto několika druhů a jejich důkladnější popsání by nakonec mohlo vést k vývoji účinnějších protijedů.
Zdroj: BMC Ecology and Evolution, Australian Geographic, Reuters.
Video, které jste mohli minout: Co umí vyděsit surikaty? Podívejte se na horor v očích šelem, které snídají štíry.