6. ledna 2025 11:50

Hadí kanibal: Kobra královská loví jiné hady, její hlava vás uštkne i po smrti

Kobra královská (Ophiophagus hannah) je nejdelším jedovatým hadem na světě. Běžně dorůstá čtyřmetrové délky, výjimečně ale může měřit až 5,85 m. Dokáže vzpřímit třetinu svého těla až 1,8 metru vysoko, takže může člověku hledět do očí.

To určitě není situace, v níž by se chtěl kdokoliv octnout. Na ikonického plaza můžete narazit v Indii a v jihovýchodní Asii včetně Thajska, které je oblíbeným cílem českých turistů. Neplatí přitom, že kobra královská je výhradním obyvatelem tropické džungle – za potravou tvořenou mimo jiné hraboši a dalšími hady se vydává i do zemědělských oblastí, výborně plave a oblíbila si i lidmi budované kanály, stoky a propustky.

Kobra kanibal

Potravní návyky kobry královské trefně vystihuje její latinské rodové jméno Ophiophagus, které v řečtině doslova znamená „pojídač hadů“. Odborníci se domnívají, že další hadi tvoří až 40 % jídelníčku kobry, přičemž není výjimečné, že se kobra pustí i do jedince vlastního druhu. Jak takový souboj dvou kober královských vypadá, se můžete podívat tady:

Přečtěte si také: Dvě kapky smrtícího jedu zabijí i člověka. Podívejte se, jak černá mamba loví svou kořist

Kobra královská disponuje účinným jedem schopným usmrtit člověka během několika minut a logicky tak přispívá k tragické statistice Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž na uštknutí jedovatým hadem ve světě ročně zemře 81 000 až 138 000 lidí.

Kobry ale nejsou přirozeně agresivní a pokud se necítí ohroženy nebo zaskočeny, na člověka neútočí. „Jed je pro hada cenný, používá ho k znehybnění kořisti a zahájení procesu trávení. Had jedem nechce plýtvat a kousat do všech lidí, které potká,“ vysvětlila CNN kurátorka herpetologie a ichtyologie Kim Gray z neziskové organizace San Diego Zoo Wildlife Alliance.

Mohlo by vás také zajímat: Vědec šlapal na jedovaté hady, dupnul na ně 40 tisíckrát. Zkoumal, proč někteří nekoušou

Uštkne i po smrti

Jed kobry královské způsobuje ochromení nervové soustavy, což vede k silné bolesti, rozmazanému vidění, závratím, ospalosti a nakonec k ochrnutí. Na celém světě existuje pouze jeden druh protijedu, který se vyrábí v Thajsku s využitím jedu získávaného z původních thajských kober královských.

Kobra je nebezpečná i po své smrti – její hlava reaguje ještě desítky minut po oddělení od těla. V roce 2014 média informovala o případu čínského kuchaře, jehož kobra posmrtně uštkla, když připravoval kobří polévku. Hlava kobry, o niž nešťastník neopatrně zavadil, byla přitom už 20 minut oddělená od těla.

Zdroj: Reptiles MagazineCNN

Video, které jste mohli minout: Kousnutí krajty je bolestivé a hluboké. Podívejte se, jak její oběť křičí bolestí

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom