10. ledna 2020 14:00

Poznáte nejběžnější české ptáky? Máme pro vás návod

Celá Česká republika teď sčítá ptáky u krmítek. Připojíte se taky?

Dalekohled, tužku, papír. A ideálně políčit nějakými semeny, třeba slunečnicí. Tak může vypadat začátek pozorování ptáků ve volné přírodě, ale také u nejbližšího krmítka. Když Česká společnost ornitologická (ČSO) v roce 2018 poprvé vyhlásila celorepublikové sčítání ptáků, přihlásilo se do něj neuvěřitelných 14 000 lidí. Letos třídenní sčítání probíhá od pátku 10. ledna do neděle 12. ledna.

Loňská pozorování se vyšplhala k číslu čtvrt milionu ptáků, kterým suverénně kralovala sýkora koňadra. S odstupem pak lidé nejčastěji pozorovali vrabce polní a vrabce domácí.

Přidejte se, je to snadné

K pozorování si můžete vybrat 60 minut kdykoliv během víkendu. Své pozorování vyplníte elektronicky do speciálního archu, přidáte pár údajů o sobě a místě pozorování a odešlete. Pokud se vám ke krmítku vrací stále stejný pták, zapíšete jen maximální počet jedinců téhož druhu, které jste během celých 60 minut viděli současně – například 4 sýkorky koňadry.

Pozorovací arch obsahuje 12 nejběžnějších druhů, na které můžete u nás v zimě narazit. Když ke krmítku přiletí nějaký nový zájemce, pokusíte se ho určit. Že to neumíte? Všímejte si zbarvení, velikosti a chování, případně pohybů ptáka. Inspiraci najdete opět na stránkách ČSO.

Snadno rozpoznat osm nejběžnějších druhů českých ptáků můžete také pomocí videa vytvořeného Českou společností ornitologickou:

(mir)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom