6. ledna 2019 06:00

Podivuhodná ježura: zvíře s (mimo jiné) nesmyslným penisem

Zvíře, které se na první pohled víc podobá něčemu mimozemskému – to je ježura. A navíc nepřestává překvapovat vědce svými vlastnostmi, které také jako by nejsou z tohoto světa.

Mládě, které je na úvodní fotografii, se líhne z vajíčka. Už to je víc než pozoruhodné – vzhledem k tomu, že jde o savce. Jenže na ježuře je toho divného víc. Tak třeba její pozoruhodně nesmyslný penis...

Tak jak je to s tím pindíkem?

Samec ježury je vybaven jedním z nejzajímavějších penisů v říši zvířat. Na rozdíl od běžných pohlavních orgánů má ten jeho čtyři špičky. Lucy Cooková, filmařka pracující pro National Geographic, své první setkání s penisem ježury popsala takto: „Tento zajímavý orgán má čtyři jasně oddělené špičky a vypadá jako ruka bez palce. Nebo jako nějaká divná sasanka. Rozhodně nevypadá jako kterýkoliv penis, který jsem v životě viděla. Díky bohu…“

Podivuhodný tvar penisu vědci stále ještě nebyli přesně schopní vysvětlit – ale má určitě souvislost se stejně podivnou fyziognomií samice ježury. Její kloaka má dva kanálky, takže „samec používá penis jako dvouhlavňovou brokovnici“ – jak opět popisuje Lucy Cooková. "Nejdřív vypálí z levých hlavní do jednoho otvoru, a pak z pravých hlavní do druhého otvoru," vysvětluje bioložka. Podle všeho tak ježury zvyšují šanci, jak samici oplodnit. A přestože se to zdá značně nepraktické, ježury žijí už asi 110 milionů let, takže příroda tento koncept zjevně vymyslela správně…

Co byste měli vědět o ježurách

  • Na rozdíl od ostatních savců ježura nemá mléčné bradavky. Samice tak svá mláďata nemohou kojit. Mléko samice „potí“ z jakýchsi mléčných polí, která mají umístěná na boku těla.
  • Jinak se ale ježura nepotí vůbec, chybějí jí totiž potní žlázy. Dokáže ale bez problémů snášet i tělesnou teplotu, při níž by člověk už byl dávno mrtvý. Vědci pozorovali ježuru s tělesnou teplotou kolem 5 stupňů!
  • Ježura má jen dva zuby – ale nikdy ne oba současně. Když se klube z vajíčka, používá vaječný zub, aby se z vejce prokousala ven. A potom, když vaječný zub odpadne, pomocí mléčného zubu saje mléko. Během dospělého života už se obejde bez zubů.
  • Přestože měří ježura jen 40 centimetrů, má patnácticentimetrový jazyk. Dokáže ho vymršťovat pozoruhodnou rychlostí i silou – vystřeluje ho až stokrát za minutu.
  • Ježura je pomalé a poměrně tupé zvíře. Je však vybavena pozoruhodně dobrou prostorovou pamětí, podle některých studií dokonce lepší, než mají krysy – což jsou v říši zvířat přebornice v tomto oboru.
  • Ježury se páří na jaře, mají na to málo času i energie. Samice začnou vydávat pro lidi značně odpudivý a silný zápach, který je cítit na stovky metrů. Samci ježur ho vnímají na ještě delší vzdálenosti. K vidění jsou tak často situace, kdy desítky samců pronásledují jednu samici.
  • Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom