27. dubna 2025 07:00

Obří ryba je jako stroj. Drtí ostré korály a vyvrhuje jemný písek, který končí na plážích

Divy korálového trojúhelníku (3) – ploskozubci

Ploskozubcovití jsou velice rozmanitou skupinou tropických ryb, jedno je ale spojuje. A je to stejná věc, kvůli které se jim v angličtině říká papouščí ryby – jejich obří zuby.

Chrup srostlý do velkých útvarů připomínajících zobák je sice charakteristickým znakem všech ploskozubců, obzvláště zajímavý je ale způsob, jak ho používá největší z druhů, ploskozubec vysokočelý (Bolbometopon muricatum). Ten žije na několika místech Indického a Tichého oceánu a může měřit až 1,5 metru a vážit okolo úctyhodných 75 kilogramů.

Zuby ukusuje živé korálovce (polypy). Není to sice jediný zdroj jeho potravy, tvoří ale podstatnou část jídelníčku. Co nestráví, promění se v jeho střevech v jemný písek, který pak vyloučí: bělostný písek, který turisté tak milují a za kterým jezdí na tropické pláže. Každý dospělý ploskozubec tak podle tvůrců dokumentu Divy korálového trojúhelníku na Prima ZOOM za rok „vyrobí“ až 90 kilogramů písku.

Přečtěte si také: Dospělého kůrovce mravenci nezdolají. Podívejte se ale, jak zatočí s jeho larvami

Inženýři korálových útesů

Kromě toho, že vytvářejí jemný písek, pomáhají ploskozubci udržovat korálové útesy zdravé. Bez pravidelného pročišťování by zarostly řasami nebo by je napadaly cizopasné houby. Tak jako tak by pomalu odumíraly. Populace ploskozubců se ale snižuje kvůli klimatickým změnám a ještě víc kvůli lidské činnosti.

Tyto ryby se dožívají okolo čtyřiceti let, rostou ale velmi pomalu a pohlavně dospívají až v pozdním věku. Kromě toho se rozmnožují jen na určitých místech a ve specifických fázích lunárního cyklu. Jejich velká hejna čítající desítky kusů jsou snadnou kořistí pro rybáře. V současnosti patří mezi ohrožené druhy.

Zuby nejsou jedinou anatomickou zvláštností těchto obřích ryb. Dospělí jedinci mají na hlavě výrazný výstupek, který používají podobně jako někteří savci své rohy – během soupeření o postavení v hejnu do sebe samci narážejí hlavami. Robustní čelo navíc funguje jako nárazník při okusování a drcení tvrdých korálů.

Zdroj: National Library of Medicine, Dive the World, Fishbase.

Video, které jste mohli minout: Druhý největší žralok světa se lovil kvůli oleji. Podívejte se, jak otevírá svou gigantickou tlamu

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom