Nejrychlejší hmyzí letec by na dálnici dostal pokutu. Samičku pronásleduje šílenou rychlostí
Lidské oko se rádo kochá okřídleným hmyzem v podobě motýlů, čmeláků nebo vážek. Právě ty jsou považovány za nejrychlejší vládce povětří. Skutečného rekordmana hmyzího letectva byste ale kvůli jeho rychlosti a obratnosti nejspíš ani nepostřehli.
Je jím Hybomitra hinei, nenápadný zástupce dvoukřídlého hmyzu z čeledi ovádovitých (Tabanidae). Podobně jako mnozí jejich příbuzní patří zvláště samečci tohoto druhu mezi vynikající letce a při pronásledování samičky zvládnou manévry podobné těm, jaké provádějí piloti stíhacích letadel. Při tom vyvinou stěží uvěřitelnou rychlost 145 km/h.
Přečtěte si také: Jurský park v Antarktidě obývali rychlí dinosauři. Záznam jejich honičky bere dech
Immelmannův překrut v podání splašeného ováda
Jedním z mistrovských kousků expresního ováda je takzvaný Immelmannův překrut, což je letecký manévr skládající se z polovičního přemetu následovaného polovičním výkrutem. Letoun tím získá výšku na úkor rychlosti a zároveň změní směr letu o 180 stupňů. Je pojmenován po německém pilotovi Maxu Immelmannovi, který se za první světové války proslavil jako letecké eso a teoretik vzdušných soubojů.
Jak se ovád dozvěděl o užitečnosti překrutu při pronásledování samičky, vědci neuvádějí, jeho dovednost nicméně popsali R. C. Wilkerson a J. F. Butler už v roce 1985 v časopise Annals of the Entomological Society of America. Zdařilé snímky Hybomitra hinei najdete na stránkách Maryland Biodiversity Project, tady se můžete podívat, jak se ovád rodu Hybomitra živí lidskou krví:
K dalším rychlostním rekordmanům v řadách okřídleného hmyzu patří v Česku dříve běžný, dnes ale ohrožený lišaj pryšcový (Hyles euphorbiae) dosahující úctyhodné rychlosti 54,2 km/h. Ještě rychlejší jsou vážky – například Libellula saturata rozšířená na americkém Středozápadě prokazatelně dosahuje rychlosti 56 km/h. Naproti tomu u nás běžná moucha domácí (Musca domestica) létá jen rychlostí kolem 9 km/h.
Mohlo by vás také zajímat: Hmyz jako potravina budoucnosti? Čeští vědci tvrdí, že se cvrček nejvíc hodí do měkkého salámu
Jak ale upozorňuje biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr, jsou mnohá měření rychlosti hmyzu ošidná, protože posuzují jen rychlost hmyzu vzhledem k pozorovateli stojícímu na zemi. Podstatný je přitom údaj o rychlosti, s jakou se hmyz pohybuje vůči okolní mase vzduchu. „Například můře osenici ypsilonové (Agrotis ipsilon) vědci naměřili ze země rychlost letu 110 km/h. Můra však letěla ve výšce od 300 do 600 metrů a ‚vezla‘ se na vichru před postupující studenou frontou. Vůči okolnímu vzduchu letěla rychlostí pouhých 10 km/h,“ vysvětlil Petr v magazínu 100+1 zahraniční zajímavost.
Zdroj: Book of Insect Records, University of Florida, Smithsonian Magazine, Stoplusjednicka.cz
Video, které jste mohli minout: Dokáže krajta ulovit papouška? Nerovný souboj s očekávaným koncem zachytila kamera