8. ledna 2025 14:31

Jurský park v Antarktidě obývali rychlí dinosauři. Záznam jejich honičky bere dech

Dinosauři ledového kontinentu (2) - masožravec

Jeden z největších suchozemských masožravců své doby žil v Antarktidě. Ta byla před 180 miliony lety prosperujícím skleníkem plným bujné vegetace a rájem dinosaurů. Dlouho to ale nikdo netušil.

„Když najdete dinosaura, musíte si zařídit tajné telefonní číslo. Volají New York Times, rozhlasové stanice, volají vám všichni. Myslím, že takhle dokáží veřejnost vzrušit jen dinosauři,“ říká s nadsázkou v dokumentu Dinosauři ledového kontinentu na Prima ZOOM paleontolog Bill Hammer. Právě jemu se v roce 1990 podařilo jako prvnímu v Antarktidě v blízkosti ledovce Beardmore objevit stehenní kost dvounohého masožravce.

Přečtěte si také: Převratný objev: Dinosauři viděli aktivní sopky na Měsíci. Měly vyhasnout před miliardami let

Tým ho pojmenoval Cryolophosaurus, tedy zmrzlý ještěr s hřebenem. Jeho typickým znakem totiž byl kostěný štítek ve tvaru hřebene umístěný na hlavě, kvůli němuž se mu přezdívá „Elvisaurus“. Vykopávky trvaly až do roku 2011, kdy se z antarktické horniny podařilo vydobýt poslední části obří dinosauří kostry. Cryolophosaurus, plným jménem Cryolophosaurus ellioti, měřil na délku kolem šesti metrů a vážil asi 350 kg.

Kde je lovec, musí být i kořist

Objev masožravce v Antarktidě okamžitě nastolil otázku, čím se zde živil. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 2007 vědci identifikovali býložravého dinosaura pojmenovaného Glacialisaurus, který byl zřejmě největším býložravcem v Antarktidě v období rané jury. Sedm metrů dlouhý a pět tun vážící dinosaurus byl velmi rychlý – dokázal vyvinout rychlost až 40 km/h. Pro Cryolophosaura představovalo stádo Glacialisaurů prvotřídní hovězí, nejprve je ale obávaný masožravec musel chytit.

Jurský park v Antarktidě ale skončil nejpozději před 66 miliony lety, kdy na Zemi do oblasti Yucatánu dopadl asteroid o průměru 15 kilometrů. Prach z dopadu asteroidu zastřel slunce, což vedlo ke zhroucení většiny ekosystémů. Vyhynulo 75 procent živočišných druhů včetně všech živočichů těžších než 25 kg.

Zdroj: BBC Earth, Australian Antarctic Program

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom