Nejpodivnější hmyz na světě má tělo plné ostnů a na hlavě korunku. Jde o nelítostného predátora
Kdyby vám kobylka Panacanthus cuspidatus přistála na noze, asi byste její obří zelené tělo pokryté ostny velice rychle setřepali. Pro člověka samozřejmě není nebezpečná, ale to neznamená, že není nelítostným predátorem.
Kobylka Panacanthus cuspidatus žije v tropických lesích Střední a Jižní Ameriky. Protože její tělo dorůstá délky okolo 6 centimetrů, patří mezi největší zástupce kobylek z čeledi Tettigoniidae. A zatímco většina z nich se živí výhradně rostlinnou potravou, tento „ostnáč“ je všežravý a dokáže se proměnit v nemilosrdného lovce. Jeho silné čelisti jsou tak výkonné, že dokážou prokousnout i lidskou kůži.
Čím hlasitější, tím ježatější
Celé jeho tělo pokrývají desítky ostrých ostnů. Má je nejen na hrudníku a zádech, ale dokonce i na končetinách a na hlavě. Krom toho má kobylka i výrazný špičatý výčnělek, který svým vzhledem i umístěním připomíná princeznovskou korunku.
Ten je, stejně jako ostny, důmyslným ochranným mechanismem. I když jeho špičaté pichláky vypadají jako zbroj, Panacanthus cuspidatus je používá hlavně k obraně. Abyste rozuměli, tyhle kobylky jsou jedny z nejhlučnějších hmyzích druhů, co známe. Obzvlášť samci lákající samice vydávají tak hlasité, vysokofrekvenční zvuky, že na sebe zároveň snadno upozorní i predátory. Netopýři, ptáci a další přilákaní útočníci si ale takové bolestivé sousto s varovným oranžovým bodcem na hlavě dvakrát rozmyslí.
Evoluční biologie navíc naznačuje, že ostny jsou s láskyplným voláním samečků spojené víc, než bychom čekali. Podle výzkumu jsou totiž samci, kteří vydávají výraznější zvuky, zároveň výrazně ostnatější. Ostnatý pancíř tak zřejmě skutečně primárně slouží jako výstraha nebo ochrana před riziky, která s hlasitým „zpěvem“ přicházejí.
Zdroj: BioLib.cz, SciencePhoto.com, Orthoptera Archive Speciesfile.
Video, které jste mohli minout: Čápata v Rychnově bojovala o život, lidé vyhrožovali radním. Drama má šťastný konec