18. ledna 2025 07:05

350 tisíc za jeden litr. Zvíře s nejdražší krví na světě je pro člověka nesmírně důležité

Podivný druh členovců existuje v téměř nezměněné podobě už neuvěřitelných 450 milionů let, teprve velice nedávno se ale pro lidstvo stal nepostradatelným.

Ostrorep americký (Limulus polyphemus) je už na první pohled naprosto bizarní tvor. Více než kteréhokoli žijícího živočicha připomíná fosilie z doby prvohor, jako jsou trilobiti… a má to svůj důvod. Pozemské oceány totiž obývá už 450 milionů let, od doby, kdy se první živočichové teprve začali vydávat na souš.

Mohlo by vás zajímat: V USA chtějí zakázat potravinářské barvivo E 127 kvůli rakovině u myší. Používá se i v Česku

Ostrorepi jsou velcí až 60 centimetrů, mají obrovský krunýř, deset očí, pět párů končetin s klepítky, dlouhý ocas a ostny. Kromě toho, že jde o doslova živoucí fosilie, jsou pro lidstvo v současnosti naprosto nenahraditelní. Respektive, nenahraditelná je jejich modrá krev.

V bezpečí před bakteriemi

Ostrorepi mají místo klasické červené krve takzvanou hemolymfu, krvomízu. Ta je obdobou krve u mnoha různých bezobratlých živočichů; modrou barvu má díky přítomnosti hemocyaninu, který přenáší kyslík. Díky tomu je sice na pohled zajímavá, to ale není ten pravý důvod, proč je v současné době považovaná za nepostradatelný poklad moderní medicíny, a proč má jediný litr cenu okolo 350 tisíc korun.

V krvomíze ostrorepů se ovšem namísto bílých krvinek nacházejí zvláštní buňky zvané amébocyty, které dokážou na bakteriální toxiny reagovat daleko rychleji a pohotověji. A vědci našli způsob, jak toho využít: krev ostrorepů je v současnosti naprosto nenahraditelná při testování sterility lékařských pomůcek a hlavně vakcín. Bez nich by očkování nebylo zdaleka tak bezpečné. Toxiny, které produkují bakterie, jsou totiž v prostředí naprosto všudypřítomné a některé z nich se nedají jednoduše odstranit pomocí sterilizace. Z minulosti velice dobře víme, že u očkovaných dokážou způsobit závažné infekce, na které se umírá.

Bohužel, ostrorepi za svou službu lidstvu platí hodně vysokou daň. Lidé je odchytávají, aby jim odebrali část krve, a pak je zase pouštějí do volné přírody; samotný proces, jakkoliv šetrný, je pro zvíře samozřejmě stresující. A navíc, podle odhadů, dokonce 10 až 30 % jedinců nakonec stejně nepřežije. Ti, co přežijí, často trpí zhoršeným zdravím, a u samic vědci zaznamenali také nižší reprodukční schopnosti.

Čtěte také: Nejbizarnější ryba oceánu váží dvě tuny, nemá ocas a ráda se opaluje

Vědci se proto snaží vyvinout nějakou alternativní metodu, jak sterilitu vakcín testovat. Bohužel, i když některé pokusy vypadají velice slibně, zůstávají dražší než tradiční postup. A peníze hýbou světem... Ostrorepi proto stále krvácejí a jejich celková populace klesá.

Zdroj: Aquarium of the Pacific, National Library of Medicine, Revive and Restore.

Video, které jste mohli minout: Souboj největších dinosaurů všech dob připomíná rvačku dvou žiraf.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom