Muž se dvěma srdci se stal lékařským zázrakem. Fungování jeho těla vám zamotá hlavu
V roce 2010 dorazil na pohotovost v italské Veroně 71letý muž, který si stěžoval na problémy s dechem. Na první pohled šlo o běžný případ, jaký lékaři v urgentních příjmech vídají, a byli připraveni ho řešit. Tento pacient však byl výjimečný – v jeho hrudníku totiž bila dvě srdce.
Protože se obvykle s dvěma srdci nerodíme, možná jste právě povytáhli obočí v nevyřčené otázce, jak může mít někdo dvě srdce. Vše ale má své vysvětlení, i když v tomto případě nedostaneme úplně definitivní odpověď na pacientův stav. Přesto podle ABC News zmíněný muž v minulosti trpěl vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cholesterolu a nepravidelnou, abnormálně rychlou tepovou frekvencí. Nakonec mu byla diagnostikována vzácná srdeční choroba zvaná idiopatická dilatační kardiomyopatie, při níž se srdeční komory zvětšují a oslabují, což zhoršuje celkovou schopnost srdce.
Konečné stádium
V roce 2001 mu byl implantován kardiostimulátor, ale jeho stav byl označen za konečné stádium onemocnění, potřeboval tedy transplantaci, která byla provedena o dva roky později. Šlo o vzácnou, tzv. heterotopickou formu transplantace, při které lékaři v těle pacienta ponechali původní nemocné srdce a připojili k němu srdce darované, aby mohla obě pracovat souběžně.
Tato metoda se volí v případech, kdy darované srdce není dostatečně silné samo o sobě nebo když jsou velikosti obou srdcí rozdílné. Má však i další výhody – původní srdce může mít šanci se zotavit, a pokud by došlo k selhání darovaného srdce, lze jej chirurgicky znovu odstranit, aby mohlo původní srdce práci opětovně převzít.
Naděje i zklamání
Přes počáteční úspěch se však pacientův zdravotní stav po několika letech zhoršil. Na pohotovosti bylo zjištěno, že obě srdce vykazují problémy – původní srdce mělo nepravidelný rytmus a darované srdce tlouklo příliš rychle. Situace se zhoršila natolik, že pacient ztratil vědomí, přestal dýchat a jeho puls se zastavil. Naštěstí lékaři dokázali pomocí defibrilátoru obě srdce nastartovat a po stabilizaci pacienta implantovat kardioverter, což je zařízení kombinující funkci kardiostimulátoru a defibrilátoru.
Čtěte také: Největší srdce na světě má rozměry auta. Uchovat ho dalo obrovskou práci, prohlédněte si úžasné fotky
Jaký však byl další osud tohoto výjimečného pacienta, zůstává nejasné. Ve chvíli, kdy byla jeho případová studie publikována v odborném časopise Annals of Emergency Medicine, byl však „v dobré klinické kondici“, což je v podobné situaci tím nejlepším možným výsledkem.
Zdroj: ABC News, Annals of Emergency Medicine
Video, které jste mohli minout: V Česku vypukla chřipková epidemie. Nemocnost po vánočních svátcích vystřelila nahoru