Lidská varlata cítí chutě, zaskočilo vědce!
Kdo by to byl do nich řekl?!
Když se řekne chuť, každé dítko školou povinné si tento smysl spojí s jazykem. Chuťové receptory jsou právě na něm – ale nyní vědci popsali, že se tyto buňky vyskytují i na jiných místech lidského těla. Například na varlatech…
Chuťové receptory jsou proteiny, které zodpovídají za naši schopnost cítit slanou, sladkou a hořkou chuť. Nejnovější série výzkumů vědců z Monell Chemical Senses Center však ukazuje, že nejsou jen na jazyce, ale prakticky po celém lidském těle. A to i na místech, kde byste je rozhodně nečekali…
Našli je skoro všude – od hlavy až po řitní otvor. „Funkce chuťových receptorů na těchto místech je pro nás stále záhadná,“ popsal výsledky výzkumu biolog Bedřich Mossinger pro web Business Insider. Ano, na této studii se podílel měrou víc než významnou český genetik!
„Zdá se, že jsou součástí systému, který má chemicky vycítit cukry a aminokyseliny. Celková funkce je však neznámá,“ dodal vědec. U myší mají tyto receptory dokonce významnou funkci při rozmnožování. Jak to funguje?
Když se vědci pokusili upravit myš tak, aby na varlatech tyto receptory neměla, výsledek byl nečekaný – takoví samci se nebyli schopní rozmnožovat! Ať už jim receptory odebrali anebo jen zablokovali jejich funkci, myši se vždy staly neplodnými… Samci jsou sterilní, mají nízký počet spermií a navíc nejsou ani správně vyvinuté…
„Jako každý dobrý výzkum i naše studie pokládá více otázek, než odpovědí,“ popsal problém Robert Margloskee, který se studii věnoval. "Teď bychom měli identifikovat mechanismy ve varlatech, které tyto receptory využívají – a pak využít naše znalosti.“ K čemu? Podle vědců by se tyto poznatky mohly hodit například u doposud nevysvětlitelných problémů lidské neplodnosti…