Dá se poznat homosexualita podle obličeje?
Vědecká studie tvrdí: Sexuální orientace není vepsaná ve tváři!
Oproti zavedeným představám není sexuální orientace ve tváři patrná. Dokládá to studie českých vědců, která vyvolala pozornost i v zahraničí. Homosexuální muži mají v obličeji mnohem více mužských rysů, než se dosud předpokládalo, což popírá dosavadní stereotypní názory o tom, že gayové mají ženštější vzhled. Vědci zkoumali obličeje osmi desítek dobrovolníků. Při výzkumu našli morfologické rozdíly ve tvářích homosexuálů a heterosexuálů. Zároveň ale zjistili, že sexuální orientace není tak snadno rozpoznatelná.
Vědci poukazují na to, že stereotypní asociace k mužské homosexualitě a "zženštilým" rysům často vede ve společnosti k mylným úsudkům. Studie byla publikována i v oficiálním časopise Mezinárodní akademie pro výzkum sexuality. Všimla si ji některá světová média, mimo jiné The Independent.
Tvář homosexuála
Badatelé z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd zkoumali čtyřicet českých homosexuálů a stejný počet heterosexuálů. Jde o první studii tohoto druhu, která ještě musí být potvrzena na větším vzorku a jiné populaci. Z výzkumu vyplývá, že tvar obličejů homosexuálů a heterosexuálů se skutečně statisticky významně liší v některých specifických rysech.
Vědkyně Jaroslava Varella Valentová, která se výzkumu sexuální orientace věnuje mnoho let a vědecký tým vedla, nafotila v laboratoři portréty dobrovolníků – homosexuálních a heterosexuálních českých mužů. S vědcem Karlem Kleisnerem z Přírodovědecké fakulty UK analyzovali jejich tváře pomocí metody, která se nazývá geometrická morfometrie.
Homosexuální muži mají podle zjištění poměrně širší a kratší tváře, menší a kratší nosy a spíše silnější a zakulacenou spodní čelist. Některé z obličejových rysů skutečně podle Valentové vypadají ženštěji, jiné ale naopak typicky mužsky. Typicky ženské rysy u gayů se tak nepotvrdily, jak uvádějí jiné celosvětově známé studie.
Jsou jiní?
"Znamená to, že homosexuální muži v sobě skloubí jakousi mozaiku maskulinních i ženských rysů a nedá se na základě naší studie jednoznačně říct, že by fungoval tradiční stereotyp: homosexuální muž = zženštilý muž. Spíš ukazujeme opak, tedy že takto to být zdaleka vždy nemusí, ne každý homosexuální muž je nutně zženštilý, a stejně tak ne každý muž s ženštějšími rysy je nutně homosexuální," tvrdí Valentová.
Navazující studie, v níž se používaly stejné fotografie homosexuálních a a heterosexuálních mužů, nechala vybrané snímky hodnotit nezávislými osobami. Vědci se jich ptali, jaké sexuální zaměření mužům na fotografiích přisuzují.
"Nepotvrdilo se nám, že by nezávislí hodnotitelé dokázali skupiny rozpoznat. I když se ukázalo, že zásadní rozdíly v obličeji homosexuálních a heterosexuálních mužů existují, tak zřejmě nevedou k tomu, že bychom dokázali tyto muže na první pohled rozpoznat. Některé možná rozpoznáme, ale některé nikoliv," uvedla Valentová a dodala, "co je ještě důležitější, naše studie by také neměla být chápána tak, že by k nějakému rozpoznávání na základě obličejových rysů docházet mělo." Studie navazuje na celosvětové teoretické a empirické bádání v této oblasti a na mnoho jiných zjištěných rozdílů mezi homosexuální a heterosexuální populací.
ČTK