Krmíte svého psa odpadem z kafilerie? Z čeho se vyrábí jídlo pro naše miláčky
Občas se říká, že psí konzervy jsou kvalitnější než lidské, občas na veřejnost proniknou zprávy, kterak do nich nadnárodní řetězce přidávají kaly z odpadních vod. Obojí může být pravda. Co dáváte vy vašim miláčkům k obědu?
Představte si, že čekáte vzácnou návštěvu a nechcete ji odbýt unavenými šunkovými chlebíčky. Koupíte olivy, láhev vína označeného jako výběr z hroznů doplníte kvalitním sýrem, moravským uzeným a znojemskými okurkami. Co když bude mít návštěva psí doprovod?
Otázka volby správného krmiva je nejméně stejně stará jako továrny, které už v minulém tisíciletí viděly lidskou láskou a péči o čtyřnohé miláčky jako díru na trhu. Pro laika je široká nabídka psích granulí s často nic neříkajícími názvy složitým labyrintem slov. Je vhodné se řídit cenou, nebo značkou? Je lepší krmivo balené, nebo vážené? Poradí veterinář, nebo je lepší dát přednost informacím z letáku?
Lidé, čtěte!
V EU platí pro lidské i zvířecí potraviny povinnost jejich značení. Suroviny musí být uvedeny v sestupném množství, takže toho, co je napsáno jako první, je v daném krmivu nejvíce. Pokud je v psí konzervě maso, je to ideální. Ovšem maso musí být maso a nikoliv výrobky živočišného původu, což v praxi může znamenat, a většinou znamená, že se jedná o živočišný odpad. Podobné to je i s bílkovinnými extrakty rostlinného původu. Obecné názvy jednotlivých surovin místo konkrétního pojmenování vypovídají o nízké kvalitě produktu.
Naopak pojmenování typu „kuřecí svalovina“ jasně říká, že jde o kvalitní drůbeží maso a nikoli o rozemleté šlachy, kosti, pařátky, hlavy i s mozkem. Ne že by na šlachách bylo cokoli špatného, vlčí prapředek našeho miláčka „zpracoval“ ulovenou kořist takřka celou, a to včetně obsahu žaludku. Pokud jsou součástí složení „doplňkové látky“, je na místě ptát se jaké. Nejčastěji jde totiž o chemii, která v některých částech světa není povolená ke konzumaci. Jak může dopadnout chovatel, jenž nečte složení? Třeba koupí poměrně drahé krmivo pojmenované jako jehněčí s rýží, jenže o maso tam v podstatě nezavadí. Přesto samotný fakt, že jehněčí je v názvu uvedené na prvním místě, evokuje pocit, že jehněčího masa bude v krmivu dostatek.
Odhalené zkratky
A jaké je složení? Obiloviny (rýže, kukuřice), vedlejší výrobky rostlinného původu, maso a produkty živočišného původu, mléko a mléčné výrobky, vejce a výrobky z vajec, ryby a vedlejší výrobky z ryb, kvasnice, zelenina, tuky a oleje, minerální látky, Premix ANCE (Vitamíny A, D, E, síran měďnatý pentahydrát) s barvivem: hněď FK, s konzervantem: kyselina propionová, octová, sorbová, propionan amonný, s antioxidantem: alfatokoferol bohatý na extrakty přirozeného původu. O jehňátku ani slovo. Existují výrobci, kteří deklarují procento svaloviny a oddělují maso od vedlejších produktů živočišného původu.
A jiní, kteří spoléhají na neznalost kupujících. „Osobně dávám přednost menším výrobcům, kteří musí o své místo na slunci bojovat větší kvalitou, před mamutími řetězci, u nichž nemám tušení, kde suroviny berou, jak dlouho je převážejí a skladují,“ shrnuje své zkušenosti dlouholetá chovatelka Pavla Vránová. Kde vybírat? Záleží na zkušenosti. „V případě některých veterinářů bych byla opatrná, neboť jsou zároveň prodejci, což je svádí k tomu, aby prodávali zboží, které mají na skladě. Na druhou stranu dávám na doporučení veterináře v případě psích diet, přece jen jako lékaři mají na mysli psí zdraví,“ dodává Vránová.
Pozor na triky
Na složení jedné ze známých značek psích granulí „s drůbežím masem“ je uvedeno, že výrobek obsahuje „minimálně 4 % drůbežího masa v béžových kouscích“. V praxi to znamená, že ve 100 kilogramech výrobku jsou pouhopouhé 4 kg masa. Co obsahuje zbylých 96 kg? Fotografie rozjásaného hafana na obalu vnucuje představu, že právě tahle směs s béžovými kousky je to pravé.
Jinou lumpárnou ze strany výrobce je „rozmělnění“ některých surovin do několika položek. Často to bývá sója nebo rýže. Kdyby se skutečný obsah napsal do složek, každému by bylo jasné, že spíše než o masový výrobek jde o rýžovou či kukuřičnou kaši. Proto můžete najít zvlášť kukuřici a kukuřičný lepek (který je také kukuřicí). Stejně tak se dá rýže rozdělit do několika samostatných částí, jako například ground brown rice – hnědá rýže, brewer's rice – rýžový slad, rice flour – rýžová moučka. Pokud nevíte, co která chemická komponenta znamená, dá se snadno pomocí internetových vyhledávačů najít, oč jde, ale ne každý si dá takovou práci.
Vedlejší živočišné produkty. Pardon, vedlejší živočišný odpad
„Co přesně jsou vedlejší produkty živočišného původu? Zjednodušeně řečeno, vedlejší produkty živočišného původu jsou tím, co zbylo z poraženého zvířete po odstranění jedlé části. Patří mezi ně odpad ze zpracování masa, který není určen pro lidskou spotřebu,“ nabízí stručné vysvětlení Mike Sagman v materiálu The Truth About Animal By-Products. Váš pejsek by střevy, nevyvinutými zárodky v vejcích, některými orgány, jako např. slezinou či mozkem, možná nepohrdl.
Důkazem, že se podobné věci dostávaly do zvířecích potravin určených pro čisté vegetariány, byla prionová nákaza zvaná nemoc šílených krav. Kravám se do krmiv přimíchávaly orgány nakažených mrtvých krav. Choroba se šířila díky krmivu obsahujících sušené mozky. H. U. Grimm dokonce v knize s názvem Kočky by kupovaly myši popisuje případy řetězců, které do psích a kočičích konzerv přidávaly kaly z odpadních vod. Pokud chcete vědět, co znamenají jednotlivé položky na složkách vašeho krmiva, zeptejte se výrobce. A chtějte konkrétní odpověď, které budete rozumět.
Výběr vhodného krmiva může být pro jednoho noční můrou, ale při použití selského rozumu, brýlí a znalosti vlastního psa, nemusí jít o složitý problém. Neberte v úvahu reklamu a obrázky – pro výrobce krmiva jde přes všechny zdrobněliny typu „váš pejsek“ pouze o obchod a zisk. Čím tedy psa krmit? Jednoznačně zodpovědět není možné, vždy záleží na věku, plemenu, na fyzické kondici daného jedince i na tom, co kterému konkrétnímu psu vyhovuje. Kojící či březí fenka malamuta potřebuje přece jen jiné složení stravy než desetiletý stařešina pekinéze. Ale i ten potřebuje zdravou stravu. Své o tom věděla už v minulosti čínská císařovna Cch´-si, která napsala: „Žraločí ploutve a játra kolih a prsíčka křepelek nechť jsou jeho potravou.“ Slova, jež jsou platná po staletí...
Text: Topi Pigula