Pes ve skafandru zachránil miliony životů. Ale ne lidských…
Je to labrador, jmenuje se Bazz a zachránil už víc životů, než všichni čeští hasiči dohromady.
Bazz je totiž specialistou na záchranu včelstev. Žije v Austrálii, která se stejně jako většina vyspělého světa potýká s jejich nejrůznějšími nemocemi. Tou nejhorší je mor včelího plodu.
Každý rok tato choroba zahubí tisíce včelstev po celém světě – a doposud proti ní není obrany. Jediný způsob, jak se s ní vypořádat, je prevence a čistota úlů. A právě tady mohou pomoci se svými citlivými smysly psi.
Dokážou vycítit spóry této choroby a tak odhalí rizika vypuknutí nákazy. Má to ale jeden háček: včely se psů bojí a od úlů je odhánějí. Co s tím? S řešením přišel australský včelař Josh Kennet. Pro svého labradora Bazze vyrobil vlastnoručně včelařský oblek, podobný těm lidským.
Mnohem náročnější než samotný vývoj psího včelařského obleku bylo naučit psa, aby se do něj nechal navléci a aby se v něm cítil dobře. Pokud vás celý příběh zajímá víc, najdete rozhovor s panem Kennetem na webu australské stanice ABC.
Co je mor včelího plodu?
Jediným původcem moru včelího plodu je mikrob Paenibacillus larvae larvae tyčinkovitého tvaru dlouhý 2,5–8,5 μm. Pohyb umožňují dlouhé bičíky vyrůstající po celém povrchu těla. Po určité době života a dělení tyčinka zduří a vytvoří se vřetenovité nebo kyjovité sporangium a v něm oválná spora o velikosti 1,2–1,9 μm.
Včelí plod (larvy) se nakazí sporami mikroba v potravě. Spora v žaludku larvy do 24 hodin vyklíčí a rychle se množí. Se vzrůstajícím množstvím patogena roste i koncentrace toxických enzymů a tělní buňky larvy se doslova rozpouštějí. Rozkládající se tkáňová struktura umožňuje mikrobu pronikat do dalších částí těla larvy. Po zavíčkování buňky hyne larva na celkovou sepsi. Zbytky jejího těla postupně vysychají a mění se v hnědočerný příškvar na dně buňky. Včely se snaží příškvar odstranit a mimoděk roznášejí infekci po plástech.