5. listopadu 2024 11:15
Adam Vala

Krajta žere celého jelena. Fotky ukazují americkou hrozbu, která je větší, než se myslelo

Výzkum obřích hadů na Floridě přinesl překvapivá a současně trochu děsivá zjištění. Je všeobecně známo, že barmské krajty mají neuvěřitelně pružnou čelist, díky čemuž jsou schopné pozřít opravdu velkou kořist. Nová studie vědců z University of Cincinnati však prokázala, že kořist může být mnohem větší, než se předpokládalo – klidně i v ranku aligátorů nebo celých jelenů.

Barmské krajty jsou na Floridě považovány za invazivní druh, zásadně totiž narušují tamější ekosystémy a přispívají k úbytku druhů jako jsou lišky, rysové nebo mývalové. Jak ale dokazuje studie publikovaná v odborném časopise Reptiles & Amphibians, draví hadi umí zaútočit na větší kořist a úspěšně ji spolknout, protože dosud uváděná délka mezery v otevřené tlamě hada jednoduše neplatí. Profesor Bruce Jayne ze zmíněné univerzity zkoumal se svým týmem trojici krajt odchycených v oblasti Národního parku Everglades a zjistili, že otvor, který jsou schopny svými čelistmi otevřít, není 22, ale 26 centimetrů.

Velcí hadi s velkou tlamou

Pouhé čtyři centimetry se zdají být marginálním rozdílem. Bavíme se však o hypotetické kružnici, jejíž plocha tím rázem narůstá přibližně o 40 procent. Jistě, šlo o opravdu velké krajty, největší z trojice měřil na délku 5,8 metrů. Patrně však nejde o velkou výjimku, a právě takoví hadi číhají i ve volné přírodě. Jen pro kontext dodáváme, že obvod rozevřených čelistí činí takřka 82 centimetrů, což je srovnatelné s obvodem mužského pasu.

„Ano, to znamená, že potenciálně dokážou tito hadi ulovit ještě větší kořist, než jsme si dosud představovali,“ uvedl autor studie Bruce Jayne v prohlášení univerzity. Podle něj není pochyb o tom, že ve floridské přírodě žijí ještě větší jedinci, kteří by mohli spolknout kořist až o celkové hmotnosti 54 kilogramů. Ještě výhružnější je pak podle vedoucího studie i fakt, že krajty často útočí na zvířata, která jsou téměř na hranici toho, co mohou fyzicky pozřít. Pravděpodobnost, že budou útočit například na jeleny, je tedy poměrně vysoká.

Čtěte také: Největší africký had sežere i obří kořist. Podívejte se, jak se lidem dobývá do domu

„Vidět takového predátora, jak polyká dospělého jelena, je zážitek, na který nikdy nezapomenete,“ přiznal člen výzkumného týmu Ian Bartoszek a dodal, že vliv na původní faunu v Everglades nejde popřít a označil to za ekologický problém. Nové poznatky by ale mohly ve finále přispět k tomu, že bude možné pohyb krajt předvídat a případně zmírnit jejich dopady na volně žijící živočichy. Pak by konečně vznikl prostor nechat se fascinovat anatomií jejich čelistí a konečně docenit pružnost jejich kůže i skutečnost, že spodní čelist není v přední části srostlá, což je jen další z mnoha atributů, díky kterým mohou svou tlamu otevřít opravdu dokořán.

Zdroj: Reptiles & Amphibians, University of Cincinnati

Video, které jste mohli minout: Hadi v kalhotách: Pašerák se v Číně nezvyklým způsobem snažil propašovat více než sto plazů

Adam Vala