Kousnutí krajty je bolestivé a hluboké. Podívejte se, jak její oběť křičí bolestí
Mistři bolesti S1 (9)– Krajta mřížkovaná
I když se krajta mřížkovaná snaží lidem vyhnout, je radno se před ní mít na pozoru. Tento škrtič totiž rozhodně není snadný soupeř.
O krajtě mřížkované se sice traduje, že dorůstá do délky přes 12 metrů, nejdelší změřený jedinec ale dosáhl 9,76 metru. Přesto se nejedná o žádného „drobečka“, krajta je velmi schopným predátorem s širokým rejstříkem kořisti. Pojme drobné savce, ptáky či plazy, problém jí ale nečiní ani divoká prasata, antilopy, telata buvolů či jeleni. Sytit se ovšem nepotřebuje denně. „Plazi ke svému zahřátí využívají mnohem méně energie, než jakou sami generují. Vlastně ji využijí tak z desetiny energie, jakou využije savec jejich velikosti. Což znamená, že nemusí jíst příliš často,“ vysvětluje britský přírodovědec David Attenborough.
Krajta mřížkovaná má pořádný skus Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Krajta mřížkovaná Zdroj: Getty Images
Její zbarvení funguje jako kamufláž Zdroj: iStock
Přestože je krajta hluchá, vnímá vibrace z půdy Zdroj: iStock
Krajty patří mezi lovnou zvěř Zdroj: iStock
Krajtu najdeme na stromech i na zemi Zdroj: iStock
Krajta vyhledává vlhké prostředí Zdroj: iStock
Dokážete si představit, že vás takováto krajta spolkne? Zdroj: istockphoto.com
Čtěte také: Vědci hlásí unikátní objev: Našli osmimetrového hada s hlavou velkou jako člověk
Láska na první kousnutí
Energeticky vybavená krajta má tak dost času na hledání kořisti v pobřežních lesních porostech, mokřadech, močálech či rýžových polích, zdatně ale také šplhá po stromech. Má to ráda všude tam, kde je mokro, ve vodě vydrží celé hodiny. Ve své domovině, což je jihovýchodní Asie, Indonésie a Filipíny, se zkrátka pohybuje v prostředí, kde není o kořist nouze. Ze svého jídelníčku se snaží aktivně vyřadit člověka, tomu se snaží vyhýbat. A není divu, kvůli své krásné vzorkované kůži, orgánům využívaným v tradiční lidové medicíně a chutnému masu se často stává terčem lovců.
I když se setkávání s člověkem snaží omezit, neznamená to, že jsme před ní zcela v bezpečí. V případě pocitu ohrožení může krajta jedince omotat smyčkami svého těla, což se často neslučuje se životem. Zároveň se umí zdatně bránit svými zuby, což názorně uvidíte v pořadu Mistři bolesti na Prima ZOOM. Kousnutí krajty je rychlé, pevné, nesmírně bolestivé a zanechává hluboké rány, které vám vydrží po celý život.
Zdroje: Encyclopedia Britannica/Animal Diversity