14. září 2020 16:00

Kosatky napadají lodě v Gibraltarském průlivu. Jejich chování je podle svědků organizované

Kosatky dravé začaly napadat a obtěžovat lodě plavící se podél španělského a portugalského pobřeží. Námořníci jsou překvapení a vědci si nejsou jistí, co si o tom mají myslet.

Námořníci v průběhu léta 2020 několikrát volali na tísňové linky se zprávami o členech posádky, kteří utrpěli nejrůznější modřiny a poranění a jeden člun musel být dokonce kvůli vážnému poškození odtažen do přístavu.

V jednom případě obklíčilo devět kosatek 15 metrů dlouhou loď poblíž španělského mysu Trafalgar. Podle členky posádky Victorie Morrisové narážely kosatky, které mohou vážit až 6 tun, celou hodinu do lodi, až ji otočily o 180 stupňů a zničily motor.

Morrisová časopisu The Observer popsala chování kosatek jako „zcela organizované“. Podle ní kosatky útočily na kýl, což vyvolávalo hrozivou ozvěnu. „Zvuky to byly opravdu děsivé,“ uvedla Morrisová, která má přírodovědné vzdělání a při jachtingu na Novém Zélandu se s kosatkami běžně setkává. Kosatky se podle ní domlouvaly tak hlasitými zvuky, že posádka musela křičet, aby se navzájem slyšela.

Moc nechybělo a kosatky by loď potopily. Gang kosatek se stáhl teprve poté, co připlula záchranná loď. Ta musela poškozené plavidlo odtáhnout do malého přístavu Barbate.

Útoky se opakují

O několik dnů později se kolem téhož přístavu plavil na své 12 metrů dlouhé jachtě Nick Giles, když uslyšel silnou ránu. „Bylo to jako rána perlíkem,“ popsal událost časopisu The Observer. Jachta se otočila o 180 stupňů a bylo cítit, že se nadzvedla. Vzápětí zaútočila další kosatka na motor, jako by chtěla loď paralyzovat.

Totéž se stalo zásobovací lodi opět nedaleko Barbate. Úder kosatky přitom téměř vykloubil rameno kormidelníka a otočil celou loď o 120 stupňů.

A co na to odborníci?

Podle nich není nic divného, když sociálně vysoce organizované a inteligentní kosatky doprovázejí lodě nebo s nimi dokonce navážou kontakt. Je ale nepřirozené, aby se staly agresivními, a nepravděpodobné – i když ne nemožné –, že by kosatky úmyslně útočily.

„Pro kosatky je odtrhnout kus kormidla ze skleněných vláken šílené,“ řekl The Observeru Rocío Espada, který pracuje v laboratoři mořské biologie na univerzitě v Seville a populaci kosatek v Gibraltarském průlivu již roky pozoruje.

Soupeření s rybáři

Ruth Estebanová, která rovněž gibraltarské kosatky studuje, řekla The Observeru, že je nepravděpodobné, že by několik skupin kosatek vykazovalo tak neobvyklé chování. Podle ní proto byla s největší pravděpodobností za útoky odpovědná jedna skupina.

Espada je přesvědčen, že narážení do lodí může naznačovat stres. Kosatky z Gibraltaru jsou ohroženy a často soupeří s rybářskými čluny o jídlo v hlučných a znečištěných vodách rušné úžiny. Například nadměrný lov tuňáka obecného v minulosti přivedl místní populaci kosatek na pokraj zániku, kdy zbývalo už jen 30 dospělých jedinců.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom