13. března 2018 10:53

I sloni mají svých Sedm statečných. Přinášíme jejich příběhy

Příběhy výjimečných slonů mohou být stejně zajímavé jako příběhy výjimečných lidí.

Psal se rok 1980, když se správa Krugerova parku rozhodla demonstrovat ochranářské úspěchy na příbězích sedmi mohutných sloních samců, kteří v parku žili. Před téměř čtyřiceti lety vládlo Krugerově národnímu parku sedm výjimečných sloních samců. Sedm slonů, kteří stvořili legendu.

Dzombo, Joao, Kambaku, Mafunyane, Ndlulamithi, Shawu a Shingwedzi se stali Magnificent Seven. Ano, nemýlíte se. Název si vypůjčili ze slavného amerického westernu Sedm statečných. Každý z nich byl opravdu velkolepý. Kly o váze přes 50 kg jeden, dlouhé přes dva a půl metru, průměrná výška 3,40 metru a věk hodně přes padesát let z nich učinil živoucí symboly Krugerova parku. Veřejnosti byli představeni prostřednictvím obrazů malíře Paula Bosmana a série populárních článků vedoucího výzkumu doktora Anthony Hall-Martina.

Reakce byla okamžitá a ohromující. Veřejnost si Magnificent Seven zamilovala. Bylo proto rozhodnuto, že se uvnitř parku vybuduje muzeum věnované těmto neobyčejným zvířatům. Zrodila se Letaba Elephant Hall.

DZOMBO

Tento sloní samec dostal jméno podle pramene v severní části parku. Jméno pochází z jazyka Tsonga. Jeho význam je čekat na něco, co se zvolna blíží. Dzombo zahynul v roce 1985 kulkami z AK47. Pytláci už téměř odřízli jeho kly, když je překvapil ranger. Utekli a trofeje nechali být. Oba kly jsou téměř identické, váží 58,5 kg.

JOAO

Joao je portugalský tvar jména Jan. Teritorium tohoto samce bylo v severní části Krugeru v okolí řeky Shingwedzi – podobně jako slona Dzombo. I jeho zranili pytláci. Bylo to v roce 1982, ale naštěstí to nemělo vážné následky. Při ošetření mu byly změřeny kly. Dohromady vážily 130 kg. Později ale Joao ale o oba přišel. Zlomil si je asi 30 cm od základny zřejmě při souboji s jiným samcem. Kly nebyly nikdy nalezeny, a tak je Joao jediný člen sedmy, který nemá kly vystaveny v Letaba Elephant Hall.

KAMBAKU

Slon, jehož jméno znamená slon s velkými kly, se pohyboval na ohromném území. V podstatě po celé polovině Krugerova parku od kempu Letaba ke Crocodile Bridge, což je vzdušnou čarou přes 150 km. Bylo mu 55 let, když ho vážně zranili poté, co opustil území parku a pronikl na plantáž cukrové třtiny. Rána se zanítila a Kambaku nemohl chodit. Proto ho ranger utratil.

MAFUNYANE

V jazyce Tsonga to znamená podrážděný, což ilustruje jeho povahu. Nesnášel lidi a možná proto byl pozorován hlavně v divočině mimo cesty. Je to nejpopulárnější člen Magnificent Seven. Na pravé straně hlavy měl asi 10 cm velký otvor. Ten mu umožňoval dýchat, protože zasahoval až do nosních dutin. Jeho identické kly mířily rovně dolů (248 cm) a časem se začaly dotýkat země, o kterou se obrousily a začaly se třepit. Mafunyane byl uspán, aby mu mohly být nasazeny kryty. Když byl ale probuzen, nemohl se postavit. Dlouhé kly mu znemožňovaly rozkývat se, jak to sloni dělají, aby se zvedl. Proto musel být povolán nakladač, který ho širokou radlicí podebral a pomohl mu na nohy. Mafunyane pak zmizel v buši.

NDLULAMITHI

Vyšší než stromy – tenhle slon měřil v kohoutku 345 cm. Proslavil se tím, že prohnal doktora Hall-Martina, když ho stopoval s snažil se ho fotografovat. Byl nedůtklivý a spatřit ho bylo možné velmi zřídka. Zemřel stářím v roce 1985 ve věku asi 58 let.

SHAWU

Jméno dostal podle údolí ve střední části Krugerova parku, ve kterém strávil většinu života. Jeho kly jsou nejdelšími v historii Krugeru (317 cm a 305 cm) a šestými nejdelšími kly v Africe. Bylo to klidné zvíře, které nemělo strach z aut návštěvníků. Dožil se téměř 60 let.

SHINGWEDZI

V roce 1982 našli uhynulého samce pod mohutným stromem. Byl to Shingwedzi, jeho jméno znamená místo, kde leží železná ruda. Měl výrazně nesouměrné kly. Jeden 207cm dlouhý, druhý 264cm. Zemřel stářím, když se dožil asi 65 let.

V kempu pojmenovaném podle řeky protékající Letaba parkem vyrostlo muzeum, které je celé věnováno slonům. Můžete si tam samozřejmě prohlédnout jednotlivé členy Magnificent Seven – jejich lebky a kly. Seznámíte se ale i s detaily ze života slonů, prohlédnete si kompletní sloní kostru anebo preparované sloní srdce. Nahlédnete i do historie lovu těchto majestátních zvířat i do pozadí pytlačení, které se na jihu Afriky stává bohužel opět velkou hrozbou. A poznáte, že sloni jsou doopravdy neobyčejná stvoření.

Text: Martin Šíl

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom