Mravenci se mění v tupé zombie. Podívejte se na útok miniaturního parazita
Život ve vzduchu (3) - Hrbilka a její teror
I zabijáci z ranku obávaných ohnivých mravenců mají svého predátora, který jim dokáže připravit opravdu hrůzný konec. Muška hrbilka je jedním z nich.
Zástupci hmyzu z čeledi hrbilkovitých platí na jihu Spojených států za účinnou zbraň proti invazivním ohnivým mravencům. Ti jsou sami obávanými predátory, před nimiž si žádný hmyz nemůže být jistý životem. Před hrbilkou, muškou o velikosti sotva 0,6 milimetrů, se ale třesou i tito nelítostní útočníci.
I mravenci mají své predátory Zdroj: Getty Images
Navzdory své velikosti je predátorem, před níž se třese i ohnivý mravenec Zdroj: iStock
Vypadá bezbranně, ve skutečnosti je parazitickým monstrem Zdroj: iStock
Muška třídy hrbilkovitých Zdroj: iStock
Malá muška jako zbraň proti ohnivým mravencům Zdroj: iStock
Mravenec v detailu Zdroj: iStock
Mravenec Zdroj: iStock
Mravenci v akci Zdroj: iStock
Živí mrtví mravenci
Hrbilka patří mezi parazitické druhy a mravence vítá jako ideální inkubátor pro svá vajíčka. Oplodněná hrbilka vyhledá mravenčí kolonii a najde si vhodného mravence, přičemž od jeho kusadel musí udržovat ideální vzdálenost. Jakmile má příležitost, v extrémně rychlém čase naklade vajíčko do štěrbiny v mravencově krunýři, třeba do jeho kloubu. Způsob, jakým „oplodní“ zhruba stovku mravenců, detailně ukazuje i pořad Život ve vzduchu na Prima Zoom.
Larva uvnitř mravence brzy převezme kontrolu nad jeho nervovým systémem a změní jej v podstatě v zombie. Postižený mravenec opustí kolonii a vyhledá dobře osvětlené místo, kde chodí ve stále zmatenějších kruzích. Jak larva roste, dva týdny požírá mravence zevnitř. Nakonec vyžírá mravencovu hlavu tak dlouho, dokud sama od těla neodpadne. Dospělá hrbilka poté vyleze z mravencova krku a vydává se do světa, aby mohla svůj životní cyklus opakovat.